Pekin'de Olimpiyat hazırlıkları

  • Giriş : 15.09.2006 / 00:00:00

2008 Olimpiyatları için Pekin'den 1 milyondan fazla göçmen çıkarılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

2008 Olimpiyatları'na ev sahipliği yapacak olan Çin'in başkenti Pekin'de çalışan 1 milyondan fazla göçmen işçinin olimpiyatlar için şehirden çıkarılacağı bildirildi. Pekin Haberleri gazetesinin haberine göre, olimpiyat planlayıcıları, bu kapsamda fahişeler, dilenciler, evsizler ve psikolojik rahatsızlığı olanları da hedef aldı. Gazetenin yetkililere dayanarak verdiği haberinde, olimpiyatlar süresince, söz konusu grupların üzerine gidileceği kaydedildi.

Ancak ülkenin resmi haber ajansı Şinhua ise Pekinli yetkililerin göçmen işçilerin şehirden çıkarılacağı haberini yalanladığını duyurdu. Şinhua'nın haberine göre, şehir yetkililerinden Cou Cidong (Zhou Jidong), uzmanların bu tür projeler sunduğunu ancak böyle bir plan olmadığını söyledi. Pekin Haberleri gazetesi ise yetkililere dayanarak, söz konusu göçmen işçilerin olimpiyatlarda evlerine dönmeleri için ikna edileceğini yazdı.

Resmi rakamlara göre Pekin'de diğer şehirlerden gelen 4 milyon gömen yaşıyor ve bunların yaklaşık bir milyonu inşaat sektöründe çalışıyor. Yetkililer, olimpiyatların daha iyi yapılması adına çevre kirliliğinin önüne geçilmesi için bazı fabrikaların kapatılması gibi bir çok problemi dün masaya yatırdı. Yetkililer, 8 Ağustos 2008'de başlayacak ve 16 gün sürecek olimpiyatlarda trafiği rahatlatmak için motorlu araçların kademeli olarak trafiğe çıkmasının yasaklanması gibi bazı önlemlere de başvuracak.

Sayıları her geçen gün artan ve fahişeliğin boy gösterdiği mekanlarından olan kuaförler ve sokaklarda başıboş dolaşan binlerce kişinin durumunun da alınacak tedbirler kapsamında olduğu ifade edildi. Yetkililerin bu ay açıkladığı raporda, ruhsal sorunları olan kişilerin başkentteki güvenliği tehdit ettiği belirtilmişti. Raporda, bu kişilerin olimpiyatlar süresince enstitülerde toplanması öngörülüyor. Pekin yönetimi, olimpiyat inşaatları hariç tüm inşatların yapılmasını şehrin kirlenmemesi için önümüzdeki yıl yasaklıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious