Pekin'in de trafikle başı dertte

Pekin'in de trafikle başı dertte.13719
  • Giriş : 10.12.2006 / 00:00:00

Türkiye'de hükümetin el koymasıyla gündeme gelen İstanbul'daki trafik sorunu, Çin'in başkenti Pekin'de de kendisini gösteriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İnternet üzerinden yapılan ankete katılanların yüzde 92'si, daha geniş yollar için bisiklet yollarının da otomobiller tarafından kullanılmasının trafik sorununu çözmeyeceğini düşünüyor. Ankete katılan Çinliler, geniş yolların kırmızı ışıkta büyük otoparklara dönüştüğünü ifade ederken, bisiklet sürmenin büyük şehirlerde hem sağlık hem de ulaşım olarak en çok tercih edilen yol olduğu fikrini savundu. Bununla birlikte, halk kurallara uyulmadan bisiklet ve motosiklet kullanılmasının trafiği felç ettiği konusunda da birleşti.

Çin'le özdeşleşen bisiklet; pratik ve ekonomik oluşu nedeniyle halk tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

TRAFİK SORUNUN ÇÖZÜMÜNDE TEK UMUT 2008 OLİMPİYATLARI

Yayaların kırmızı ışıkta geçtiği, bisiklet sürücülerinin kurallara uymadığı ve milyonlarca bisiklet ve otomobilin bulunduğu Çin'in başkenti Pekin'de trafik sorunlarının tek umudu olarak 2008'de düzenlenecek Pekin olimpiyatları görülüyor. Çinliler, uluslararası dev organizasyona ev sahipliği yapacak Pekin hükümetinin bu tarihe kadar trafik sorununu çözeceğini umut ediyor.Halk, metro ağının genişletilmesi ve trafiğe çıkan araç sayısının azaltılmasıyla sorunun çözülebileceğine inanıyor.

Yolların Pazartesi ve Cuma günleri çekilmez hale geldiğini belirten Pekinli bir taksi sürücüsü, geniş yolların sadece hafta sonu az aracın trafiğe çıkmasından dolayı rahatlatıcı olduğunu ancak, diğer günler bunun bir çözüm getirmediğini dile getirdi.

Pekinliler, sadece 2006'da yılda 7 milyon otomobilin üretildiği ve satıldığı Çin'de trafik sorunuyla mücadele için hükümetin araç sayısına bir sınırlama getirmesini istiyor.

Trafik ışıklarında bekleyen iki bayan ise sorunun 2008 olimpiyatlarına kadar çözüme kavuşacağına inandıklarını ancak yaya ve bisikletlilerin eğitilmelerinin gerektiğini ifade etti.

Dünyada en çok bisikletin olduğu Çin'de sadece 2004 yılında 76 milyon bisiklet üretilirken bunun yarısı iç piyasaya satıldı. Tahminlere göre 1.3 milyarlık Çin'de her bir ailenin en az 1 bisikleti bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious