Pelez Çetesine Şafak Operasyonu

Pelez Çetesine Şafak Operasyonu.13779
  • Giriş : 30.01.2009 / 17:05:00
  • Güncelleme : 30.01.2009 / 17:03:57

Manisa Müdürlüğü Asayiş Şubesi ile Turgutlu İlçe Emniyet Müdürlüğünün ortaklaşa düzenledikleri “Pelez Altın” şebekesi operasyonunda 19 kişi göz altına alındı. Zanlılardan biri uzman çavuş.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Manisa Müdürlüğü Asayiş Şubesi ile Turgutlu İlçe Emniyet Müdürlüğünün ortaklaşa düzenledikleri “Pelez Altın” şebekesi operasyonunda 19 kişi göz altına alındı. Şebekenin zanlıları arasında Uzman Çavuş Erdoğan Akdere isimli kişinin bulunduğu belirtildi.

Bir haftadır süren 'Pelez altın' operasyonunda 350 polis Turgutlu'nun 23 notasında oturan şebekenin 19 üyesine yönelik evlerine sabah karşı baskınlar düzenlendi. Zanlıların evlerinde yapılan aramalarda ise çok miktarda kilolarca ağırlığında sahte Cumhuriyet Altını ile adam öldürme olaylarında kullanılan otomatik av tüfekleri,silahlar, kişilere verilen altınlar karşılığında alınan senetler,şebekenin kendi arasında kullandığı cep telefonları,Teskere olan askerlere yönelik adreslerinin içinde bulunduğu hatıra defterleri ile şebekenin dolandırma sistemini takip ettiği bilgisayar programları ele geçirildi.

Emniyet Müdürü Aydemir vatandaşları uyardı

Ortaya çıkartılan Pelez altın şebekesi ile ilgili basına Asayiş Şube Müdürü Hasan Onar, Turgutlu İlçe Emniyet Müdürü Nesim Gezer bilgi veren Manisa açıklamalarda bulunan Manisa Emniyet Müdürü Adem Aydemir ; “Maalesef bazı uyanık ve kısa yoldan zengin olmak isteyen kişiler, toplumdaki saf vatandaşları kandırmak için gerçeğinden hiç ayrıt bile edilemeyecek sahte Cumhuriyet altınlarını üretip dolandırma olaylarını gerçekleştirmektedirler. Bu yolla dolandırılan Kuyumcu, köylüler, esnaflar ellerindeki paraları sözde gerçek olarak satın aldıkları bu sahte pelez altınlara yatırmaktadırlar. Özellikle Turgutlu ilçesinde çok yaygın olan bu girişimi yapan şebekeyi kökten yok etmek için operasyonlar yaptık. Kişilerin evlerinde ise 2752 adet sahte altın ele geçirdik. Bir yıl içerisinde meydana gelen 52 ayrı olayda bu ve benzeri şebekeler vatandaşların 635 bin TL'ni dolandırdılar. Bu operasyonlarının devamı gelecektir. Vatandaşlarımızın bu gibi kişilere karşı uyanık olmalarını şüphelendikleri kişileri derhal 155'e bildirmelerini bekliyoruz” dedi

Şebeke Dolandırdığı Kişileri Askerlerin Hatıra Defterlerindeki Adreslerdeki Yola Çıkarak Yapıyor

Şebeke dolandıracağı kişileri temin ettikleri veya 1000–2000 TL arasında satın aldıkları askerlerin hatıra defterlerinde adreslerden yola çıkarak dolandırma yöntemini uyguladıkları belirtilirken. Şebeke görüştükleri bu kişilere öncelikle ' Bizim arkadaşlar bir yerde kazı yaparken çok miktarda altın buldu ucuz şekilde vermek istiyorlar” diyerek kişileri ağlarına düşürdükleri bildirildi. Şebeke, ağlarına düşürdükleri kişilere yanlarında getirdikleri gerçek Reşat ve Hamit altını gösterip sonra da pazarlık sonunda sahtelerini vererek olayı sonlandırdıkları belirtildi.

S. A.,V.Ö.,S.A.,E,B,M.S.,M.K.,H.K.,E.S., A.M.Ö., R.S., U.S, Ü,S, F.C., Y.M.,B.A., C.A., A.D.,M.K.ve E.A. isimli kişilerin evlerinde ve iş yerlerinde yapılan operasyonlarda ise

2752 adet sahte ( penez ) altın,1 adet 9 mm çaplı Beratta marka tabanca ile 8 adet fişek,7.65 mm çaplı Beratta marka tabanca ile 7 adet fişek,1 adet kuru sıkıdan bozma gerçeğe dönüştürülmüş tabanca ile 3 adet fişek,1 adet Copra marka pompalı av tüfeği,1 adet mağnum Av tüfeği,3 adet sustalı bıçak,34,57 gr Esrar ,15 adet Av tüfeği fişeği,40 adet açık senet,2 adet bilgi sayar kasası,32 adet disket,1 adet boş ders atış bombası,38 adet G ,3 Piyade tüfeği mermisi,4 adet 20 lik G-3 tüfeği şarjörü,6 adet 3 lü pillerden yapılmış güç kaynağı ele geçirildi.

Ayrıca bu bağlamda suçüstü yapılan olaylarda 51 şüpheli yakalanarak adliyeye sevk edilmiş, bunlardan 17 şüpheli tevkif olmuştur.

Bu uzun süreli çalışma süresince Dolandırıcılıktan elde edilen paraların paylaşımı konusunda ihtilafa düşme neticesinde 17/01/2009 tarihinde Yüksel Çanlı şüpheli D. A. tarafından ateşli silahla vurularak öldürülmüştür. Şüpheli aynı gün yakalanarak sevk edildiği adli mercilerce tutuklanarak ceza evine teslim edilmiştir.

Ayrıca 07.01.2009 günü meydana gelen faili Meçhul Ateşli Silahla yaralama olayının müştekisi olan S.M.'in halen Ceza evinde tutuklu bulunan D. A. tarafından yaralandığı tespit edilmiştir.

Manisa'daki Sahte Pelez operasyonunda yakalanan 19 şüpheli doktor raporları alındıktan sonra adliyeye sevk edildiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*