Pelosi 'yaz savaşı yok' mesajı verecek

  • Giriş : 02.04.2007 / 00:00:00

İsrail'de temaslarda bulunan ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Beşşar Esad'a Tel Aviv yönetiminin Suriye'ye saldırmaya niyeti olmadığını bildireceği öne sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Haaretz gazetesinin haberine göre, Olmert hükümeti İsrail'den bir saldırı bekleyen Suriye'nin Golan tepelerinine saldırı hazırlığı yaptığına dair istihbarat aldı. Söz konusu istihbarata göre Beşşar Esad yönetimi, ABD'nin yaz aylarında İran'ın nükleer tesislerine yönelik muhtemel saldırısına paralel olarak İsrail'in de Suriye ve Lübnan'a eşzamanlı saldırılar düzenleyeceğinden endişe ediyor. ABD ile koordineli ya da değil, herhangi bir saldırı hazırlığında olmadıklarını savunan Olmer hükümeti ise Şam'a yatıştırıcı bir mesaj vermeyi kararlaştırdı.

Gazeteye açıklama yapan Başbakan Ehud Olmert, "Suriye'yle barış yapmayı tercih ederiz, fakat her ihtimali göz önüne alarak ordumuzu hazır tutuyoruz" ifadelerini kullandı.

Dün Almanya Başbakanı Angela Merkel'le ortak basın toplantısı düzenleyen Olmert, 'yeni bir yaz savaşı' ile ilgili plandan haberdar olmadığını ifade ederek, bu iddiayı 'temelsiz' olarak nitelendirdi.

Gazeteye göre, bugün Suriye lideri Esad'ı ziyaret edecek olan Nancy Pelosi, İsrail'in 'yaz savaşı planı yok' mesajını iletecek. Dün İsrailli yetkililerle görüşen Pelosi, Suriye'ye diyalog kapılarının kapatılmaması gerektiğini söyledi. Pelosi'ye eşlik eden Temsilciler Meclisi'nin Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Tom Lantos ise "Esad'a şer ekseninden ayrılması için son bir şans verilmesi" gerektiğini dile getirdi.

Bu arada dün Beşşar Esad'ı ziyaret eden Amerikan Kongre üyeleri de Şam yönetimiyle diyalog şansının bulunduğuna inandıklarını açıkladı. ABD'nin Şam Büyükelçiliği, görüşmede Suriye'nin Hizbullah ve Hamas'a verdiği desteğin gündeme getirildiğini duyurdu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious