PEN Türkiye’nin yeni başkanı İnci Aral

PEN Türkiye’nin yeni başkanı İnci Aral.11219
  • Giriş : 04.06.2009 / 09:44:00

Uluslararası Yazarlar Birliği PEN Türkiye Merkezi’nin başkanlığına yazar İnci Aral seçildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Görevi önceki başkan Tarık Günersel'den devralan Aral, PEN Türkiye'nin Halide Edip Adıvar ve Nebile Direkçigil'den sonraki üçüncü kadın başkanı oldu.

PEN Olağan Genel Kurulu'nda seçilen yeni yönetimde, İkinci Başkanlığa Özcan Karabulut, İç Genel Sekreterliğe Sezer Ateş Ayvaz, Dış İlişkiler Sekreterliğine Prof. Dr. Aysu Erden, Saymanlığa Ayten Mutlu, üyeliklere de Halil İbrahim Özcan ve Tarık Günersel getirildi. 1950'de Halide Edip Adıvar'ın girişim ve başkanlığında kurulan PEN Türkiye Merkezi, 12 Eylül 1980'de kapatılmış, 1989'da Yaşar Kemal'in başkanlığında hayata döndürülmüştü. 104 ülkede 145 merkezi ve 15 bin üyesi bulunan Uluslararası PEN'in Türkiye Merkezi'nin üye sayısı 380. Kuruluşun temel ilkeleri, farklı görüş ve ülkelerden dünya yazarları arasında iletişimi sağlamak, dayanışma ve kardeşliği geliştirmek ve ifade özgürlüğünü savunmak. PEN, ayrım gözetmeden edebiyatın bütün dillerdeki gelişimine katkıda bulunmaya çalışıyor.

Daha önceki PEN Türkiye başkanları arasında Halide Edib Adıvar, Yaşar Kemal, Nebile Direkçigil ve Tarık Günersel dışında Refik Halit Karay, Sabri Esat Siyavuşgil, Yaşar Nabi Nayır, Tahsin Yücel, Şükran Kurdakul, Alpay Kabacalı ve Üstün Akmen bulunuyor.

(Cumhuriyet)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*