Pentagon, 99,7 milyar dolar ek bütçe istedi

  • Giriş : 21.12.2006 / 00:00:00

ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon), Irak ve Afganistan'daki savaşlarda kullanılmak üzere Beyaz Saray'dan 99,7 milyar dolar ek bütçe istediği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Associated Press (AP) Ajansı, Pentagon'un isteğini ABD Başkanı George W. Bush'un benimsemesi ve kongre tarafından da kabul edilmesi durumunda, bu bütçe yılı için Irak ve Afganistan savaşına harcanacak paranın 170 milyar dolara ulaşacağını kaydetti.

Pentagon yetkililerinin yeni ek bütçe teklifini, Irak'ta strateji değişikliğine gitmeyi planlayan Bush'a yeni seçenekleri açıklamadan önce sundukları belirtiliyor. Bush'un kabul etmesi beklenen seçenekler arasında Irak'taki ABD ordusuna binlerce asker takviyesi yapılması da bulunuyor.

Ek bütçenin kabul edilmesi durumunda, ABD'nin Irak savaşı için yaptığı harcamaların toplamı 350 milyar doları bulucak.

ABD'deki bağımsız Kongre Araştırma Servisi, ABD'li vergi mükelleflerinin Irak, Afganistan ve dünyanın çeşitli bölgelerinde sürdürülen terörle mücadele operasyonları için cebinden çıkan paranın 500 milyar doları aştığını hesaplamıştı.

Bütçe yılının ekim ayında başladığı ABD'de, ek bütçe isteği kabul edilirse, Washington'ın Irak savaşı için harcadığı para 2005 yılına göre 50 milyar dolar artmış olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious