Pentagon, Avrupa'ya üs kuruyor

  • Giriş : 16.08.2006 / 00:00:00

Pentagon'a bağlı Füze Savunma Ajansı, karadan havaya füze önleme sistemini Avrupa'ya kurmak için önümüzdeki aylarda bir öneri getirmeye hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ajans tarafından aday olarak belirlenen Polonya, Çek Cumhuriyeti ve İngiltere'ye kurulacak "yerden fırlatmalı yol kesici füzeler" Ortadoğu'dan gelecek muhtemel füze saldırılarını önlemek için kullanılacak. Avrupa'ya yerleştirilecek olan bu sistem, ilk başta Kuzey Kore'nin balistik füzelerine karşı geliştirilmişti.

Ajans Başkanı Korgeneral Henry Obering, Alabama eyaletindeki Huntsville'de düzenlenen Füze-savunma Konferansı'ndan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada Alaska ve Kaliforniya'daki iki benzer füzesavar sistemine Avrupa'da alternatif düşündüklerini belirtti. Obering, bu konuda Pentagon'a tavsiyelerini sunduklarını kaydetti. Belirlenen ülkeye füzesavar sistemlerinden 10 adet yerleştireceklerini kaydeden Obering, yerleştirmeyi ise 2011 yılına kadar tamamlamayı planladıklarını ifade etti. Korgeneral, 2011'e kadar da Alaska ve Kaliforniya'daki sistemlere 43 "yol kesici" füze daha yerleştireceklerini ifade etti.

Obering, hangi ülkelere teklif götüreceğini belirlerken kullanılan kıstasların sorulması üzerine Ortadoğu'dan gelecek tehditlere karşı ABD'yi ve Avrupa'daki müttefiklerini koruyabilecek en uygun yeri seçmeye çalıştıklarını belirtti. Obering, füze sisteminin yanı sıra seçilecek bölgeye radar sistemleri gibi yeni donanımlar da kuracaklarını ifade etti. Obering, hali hazırda da İsrail ile daha kısa menzilli füzelerin önlenmesi için çalışma başlattıklarını ifade etti. Obering, bazı Avrupa ülkelerinin de olası bir saldırıda vurulacak füzenin düşen parçalarının, kendilerine ciddi zarar vermesinden endişelendiklerini kaydetti. Kendisine İran'ın sorulması üzerine ise Obering, "Onlar hakkında endişeliyiz. Sistemi o bölgeden gelebilecek tehditlere karşı geliştirmemizin sebeplerinden biri de bu." dedi.

Uzmanlar ise kurulacak sistemin, tamamen Polonya veya Çek Cumhuriyeti ile yapılacak pazarlıklara ve bu ülkelerin taleplerine bağlı olduğunu belirtiyorlar. Füze Savunma Danışmanlık Birliği Başkanı Riki Ellison, Pentagon'un ilk tercihinin Polonya olduğunu söylüyor. Ellison, senatörlerin ve Kongre üyelerinin de ikinci tercih olarak Çek Cumhuriyetini gördüklerini, İngiltere'yi ise ancak bu iki ülkenin teklifleri kabul etmemesi halinde üçüncü bir seçenek olarak gördüklerini belirtiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious