Pentagon füze denemesi yapacak

  • Giriş : 06.06.2007 / 15:56:00

ABD Füze Savanma Ajansı yaz döneminde üç adet füze savar denemesi yapacaklarını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ria Novosti haber ajansına açıklamada bulunan ABD Füze Savunma Ajansı (MDA) sözcüsü Rick Lehner Haziran ya da Temmuz aylarında deniz üzerinden bir adet uzun menzilli füze savar denemesi yapacaklarını, Temmuz ayında bir adet THAAD (Kısa ve orta menzilli) füze savar ve Ağustos ayında da bir adet uzun menzilli kıtalararası füzesavar deneyeceklerini açıkladı.

ABD 25 Mayıs'ta gerçekleşen son füze savar denemesinde başarısız olmuştu. Alaska'dan ateşlenen kıtalararası füze Pasifik Okyanusu'na düşmeden önce Kaliforniya'dan ateşlenen füze savar tarafından durdurulması başarılamamıştı. Lehner ABD'nin 2001 yılından bu yana 27 adet başarılı deneme gerçekleştirdiğini bunun yanısıra 7 adet de başarısız deneme olduğunu kaydetti.

ABD'nin Doğu Avrupa ve Asya Füze Savunma sistemleri nedeni ile Rusya ve Çin rahatsız. Yaniden silahlanma yarışının başlaması ve füzelerin Avrupa'ya yönlendirilmesi gibi tehditlerin tekrarlandığı uluslararası arenada her geçen gün gerginlik artıyor. ABD Başkanı George W Bush G8 zirvesi öncesi Rusya'da demokratik reformların raydan çıktığı eleştirisine devam ederken, Rusya da silahsızlanma anlaşması olarak bilinen AKKA'dan yıl sonuna kadar çekileceği uyarısını tekrarladı.

Rusya da geçen hafta on adet nükleer başlık taşıyabilen ve her birerleri ayrı hedeflere kilitlenen kıtalararası füze denemesi yapmıştı. Başarılı bir deneme yapıldığını açıklayan Moskova, denemenin ABD'nin Avrupa'ya yerleştirmeyi düşündüğü füze savunma sistemine karşılık olduğunu söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious