Pentagon Guantanamo'ya yer arıyor

Pentagon Guantanamo'ya yer arıyor.13284
  • Giriş : 08.11.2008 / 12:54:00

ABD'nin, Guantanamo'daki tutsakları nakletmek üzere ABD içinde yüksek güvenlikli yerler aramaya başladığı, ancak bunun çabuk ve kolay olmayacağına dikkati çekildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD Savunma Bakanının gözaltılarla ilgili bakan yardımcısı Sandra Hodgkinson'ın Associated Press ajansına verdiği demeç, Bush yönetiminin Taliban ve El Kaide zanlıları için yeni yerlerle ilgili seçenekleri araştırdığını gösterdi.

Hodgkinson, böyle bir değişiklik için özel tesisler, yasal düzenleme ve diğer konuların gerektiğini hatırlatarak, ABD'nin Guantanamo'yu kapatmasının çabuk ve kolay olamayacağına dikkati çekti.

Barack Obama'nın 44. ABD Başkanı seçilmesinin ardından Guantanamo ile ilgili Savunma Bakanlığından (Pentagon) yapılan bu ilk yorumda Hodgkinson, "yetkililerin olası yerler konusunu araştırdığını, ancak henüz kararlaştırılmış bir yer olmadığını, dolayısıyla başlayan bir inşaat da bulunmadığını" söyledi.

Guantanamo'ya alternatif olarak değerlendirilen olası yerlerin neresi olduğu konusunda bilgi vermeyen Hodgkinson, ancak bu yerlerin, "çok çok tehlikeli" olarak tanımladığı gözaltındaki kişiler için çok yüksek güvenlikli olması gerektiğini vurguladı.

Pentagon, Guantanamo tutsakları Amerikan mahkemelerine başvurduğu için yeni yerlerin de ABD içinde olmasını göz önünde bulunduruyor.

Küba'daki Amerikan üssü Guantanamo'da El Kaide ve Taliban zanlılarının tutulduğu cezaevi, Ocak 2002 yılında açılmıştı. Guantanamo'da, halen 250 civarında tutsak bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*