Pentagon: Irak raporları abartılıydı

  • Giriş : 10.02.2007 / 00:00:00

Amerikan Savunma Bakanlığı bir raporda Irak'ın işgali öncesinde, Bağdat yönetimi ile El Kaide arasında bağlantı bulunduğu yolundaki bilgilerin abartılı olduğu görüşüne yer verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Pentagon'un şahinlerinden biri kabul edilen Feith'in, istihbarat kuruluşlarının görüşleri ile tutarlılık içinde olmayan değerlendirmelerde bulunduğu öne sürülüyor.

Örneğin, Feith, 11 Eylül 2001'de, New York ve Washington'da düzenlenen saldırıların elebaşı olarak kabul edilen Muhammed Atta'nın Prag'da Iraklı istihbarat yetkilileri ile görüştüğünü öne sürmüştü.

Oysa Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA ve Federal Soruşturma Bürosu FBI, bu iddialar konusunda şüpheleri olduğunu ifade etmişti.

Kuruluşlar şimdi ise asla böyle bir olay yaşanmadığını bildiriyorlar.

Pentagon'un Başmüfettişi Thomas Gimble, Feith'in alternatif değerlendirmeler hazırladığını, geliştirdiğini ve yaydığını belirtiyor.

İki yıl önce akademik bir kariyer yapmak üzere istifa eden Feith ise görevinin CIA'inkilerden farklı değerlendirmeler sunabilmek olduğunu söyeleyerek kendisini savundu.

Başmüfettiş, değerlendirmeleri uygunsuz bulsa da bunların yasadışı olduğu gibi bir tespitte bulunmuyor. Ayrıca Kongre'nin bu şekilde savaş öncesinde yanlış yönlendirildiği gibi bir hükme de varmıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious