Pentagon itiraf etti!

  • Giriş : 11.02.2007 / 00:00:00

Pentagon: ’Irak işgali öncesinde bilgiler abartıldı’

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Amerikan Savunma Bakanlığı, Irak işgali öncesinde Bağdat ve El-Kaide bağlantısı yönündeki bilgilerin abartıldığını itiraf etti.

BBC Türkçe Servisi’nin haberine göre, Amerikan Savunma Bakanlığı tarafından yürütülen bir soruşturmada, Irak işgali öncesi, Bağdat yönetimi ile El Kaide arasında bağlantı bulunduğu yönündeki bilgilerin abartıldığı vurgulandı. Raporda, özellikle Savunma Bakan Yardımcısı Douglas Feith’in düzenlediği bazı bilgilendirme toplantılarında uygunsuz bilgilerin sunulduğu kaydedildi.

Raporda, Pentagon’un şahinlerinden kabul edilen Feith’in, istihbarat kuruluşlarının görüşleri ile tutarsızlık arz eden bazı değerlendirmelerde bulunduğu savunuldu.

ATTA ÖRNEĞİ VERİLDİ

Buna örnek olarak Feith’in, 11 Eylül 2001’de, New York ve Washington’da düzenlenen saldırıların elebaşı olarak kabul edilen Muhammed Atta’nın Prag’da Iraklı istihbarat yetkilileri ile görüştüğünü öne sürmesi gösterildi. Haberde, Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) ve Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI), bu iddialar konusunda şüpheleri olduğunu ifade ettiği belirtildi. Haberde, kuruluşların şimdi ise asla böyle bir olay yaşanmadığını bildirdiği kaydedildi.

BBC, iki yıl önce akademik bir kariyer yapmak üzere istifa eden Feith’in ise görevinin CIA’inkilerden farklı değerlendirmeler sunabilmek olduğunu söyleyerek kendisini savunduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious