Pentagon: Sınırötesi operasyondan haberimiz vardı

Pentagon: Sınırötesi operasyondan haberimiz vardı.9010
  • Giriş : 19.12.2007 / 23:00:00

ABD Savunma Bakanlığı: Hava taarruzundan önce bize bilgi verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD Savunma Bakanlığı hava harekatının Amerikalı yetkililere geç bildirildiği ve ABD tarafının bundan rahatsızlık duyduğu haberlerini kesin bir dille yalanladı.

ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü Geoff Morrell, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Irak'ın kuzeyinde terör örgütü PKK hedeflerine karşı düzenlediği hava harekatının, Amerikalı yetkililere geç bildirildiği ve ABD tarafının bundan rahatsızlık duyduğu yönündeki haberleri kesin bir dille yalanladı.

Morrell, "Hava taarruzundan önce bize bilgi verildi. Bazı haberlerin iddia ettiğinin aksine önceden bize bilgilendirme yapıldı. Hiçbir şikayetim yok" dedi.

Morrell, Irak'taki Amerikalı komutanların geç bilgi almaktan rahatsızlık duyduğu iddiasının hatırlatılması üzerine de Bağdat'taki Amerikalı komutanlardan da kaynaklanan herhangi bir şikayet olmadığını kaydetti. Morrell, "Bu binadan da kaynaklanan hiçbir şikayet yok" diye konuştu.

Pentagon sözcüsü, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye, egemen bir ülke. Kendini savunmak için harekete geçiyor ve bizim iznimize ihtiyacı yok. Koordinasyon var. Bilgilendirme var. Ancak aranan bir izin yok. Bize yapılan bilgilendirme yeterliydi."

Morrell, ABD'nin terör örgütü PKK'ya ilişkin istihbaratı Türkiye ile paylaştığını dile getirirken, operasyona ilişkin istihbarat konusunda ise yorumda bulunmadı.

öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tom Casey ise ABD'nin sağladığı istihbaratın hafta sonunda Türkiye'nin kuzey Irak'a askeri operasyon düzenlemesinde etkili olduğu yönündeki değerlendirmeler konusunda yorum yapmaktan kaçındı ve bu tür soruların ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'a yöneltilmesini istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious