Pentagon’dan Kurtlar Vadisi yorumu

  • Giriş : 23.02.2006 / 00:00:00

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Peter Pace, “Kurtlar Vadisi-Irak” filminin hayal mahsulü olduğunu ve gerçeklere dayalı olmadığını belirterek, “Hayal mahsulü bir şey üzerine yorumda bulunmamız için neden yok.” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD Genelkurmay Başkanlığı, filmin yapımcısına bir protesto göndermeyi veya bu konuda görüşlerini dile getirmeyi planlıyor mu?” sorusunu yöneltti. Pace, soruya, “Hayır. Pek çok farklı ülkede, her türlü hayal mahsulünü sergileyen film yapımcıları var. Film aslında açıkça hiçbir temele dayanmıyor. Hayal mahsulü bir şey üzerine yorumda bulunmamız için bir neden yok.” cevabını verdi. Kısa bir süre önce Pace ve yardımcısı başta olmak üzere bütün Amerikalı kuvvet komutanları, The Washington Post gazetesindeki bir karikatürde, Amerikan askerinin kolsuz bacaksız, sargılar içinde sergilenmesi üzerine gazeteyi mektupla protesto etmişti. Orgeneral Pace, Washington Post’taki karikatüre tepki nedenini şöyle açıkladı: “Biz Washington Post’taki karikatürü, vermeye çalıştığı mesaj nedeniyle protesto etmedik. Hangi mesajı vereceği karikatüriste kalmış bir şey. Ancak askerlerimizi kolsuz, bacaksız göstermek bana göre saygısızlıktı. Bethesda’daki Walter Reed Hastanesi’ne giderseniz, o karikatürü neden uygunsuz bulduğumuzu anlayacaksınız.” ABD, filmin gösterimde olduğu yerlerden Amerikan askerlerinin sakınması yönünde uyarı yayınlamıştı.

Fransa’dan örtülü sansür

Bu arada birçok Avrupa ülkesinde gösterime giren Kurtlar Vadisi-Irak filmi, beş yüz binden fazla gurbetçinin yaşadığı Fransa’da vizyona girmedi. Gurbetçiler filmi seyretmek için komşu Avrupa ülkelerine gitmeye başladı. Türk filmlerini Fransa’ya getiren TooCool Production şirketi sahibi Ali İnan, teknik engellerle karşılaştıklarını ifade etti. Filmin, Amerikan karşıtlığının yüksek olduğu Fransa’da büyük ilgi çekeceğini düşünerek ülkenin en büyük sinema zincirlerine başvurduklarını dile getiren İnan, hiçbir yerden cevap alamadıklarını anlattı. İnan, filmi Fransa Ulusal Sinematografi Merkezi’nin incelediğini, iznin çıkması halinde mart ayının başında gösterime başlayacaklarını söyledi. Türkiye’yi karalayan Geceyarısı Expresi filminin Fransa’da sinemalarda yedi yıl boyunca gösterimde kaldığını hatırlatan İnan, altı milyona yakın Müslüman’ın yaşadığı Fransa’da filmin ilgi odağı olacağını savundu.

Almanya’nın en büyük sinema şirketinden filme yasak

Almanya’da baskılar sonucu Kurtlar Vadisi-Irak filmi gösterimden kaldırıldı. Alman sinema grubu Cinemaxx, dün itibarıyla filmi gösterimden kaldırdığını açıkladı. Cinemaxx Basın Sözcüsü Arne Schmidt, aldıkları bu kararın siyasi taleplerle ilgili olmadığını söyleyerek, “Hiçbir tarafa alet olmak istemiyoruz.” şeklinde konuştu. UCI sinema grubu ise filmi göstermeye devam edecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious