Pentagon'dan medya savaşları birimi

  • Giriş : 31.10.2006 / 00:00:00

Amerikan Savunma Bakanlığı, mesajlarını dünya geneline kendi bakış açısıyla yayabilmek amacıyla yeni bir propoganda birimi kurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, sekiz ay önce Amerika'nın, düşmanlarının propaganda savaşının gerisinde kaldığını söylemişti.Irak'ın bazı bölgelerinde direnişçilerin medyayı kullanarak Amerikan birliklerinden daha güçlü oldukları izlenimi vermesinden rahatsız olan Pentagon, kurulan bu halkla ilişkiler birimi ile 'son dakika' haberlerine hızlı bir şekilde cevap vermeyi hedefliyor. Medya birimi, interneti takip ederek 'hatalı' haberleri düzeltmenin yanı sıra bazı politikacı ve analistleri televizyonlarda katılacakları canlı yayınlarda bakanlığın mesajını vermeleri için istihdam edecek. Pentagon bünyesindeki yeni birim, 24 saat boyunca özellikle Irak'taki gelişmelere ve iddialara yanıt verecek.
Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, sekiz ay önce ABD'nin propaganda savaşını kaybetmek üzere olduğunu söylemişti. Rumsfeld, düşmanlarının medyayı manipüle etmekte önemli başarı sağladığını ifade ederek, bu durumun 'uykularını kaçırdığını' ifade etmişti. ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney de dün Fox News kanalına yaptığı açıklamada, Irak'taki Amerikan askerlerine saldırıları artıran direnişçilerin Kongre seçimleri öncesinde kamuoyunu etkilemek için interneti kullanabileceklerini söyledi. Kaynaklar, Bush yönetiminin, dış dünyanın Irak'taki gerçek tabloyu göremediğine inandığını aktarıyor. Kurulan bu yeni birimin, bu tür kaygıların bir neticesi olduğu kaydediliyor.
George Bush'un Cumhuriyetçi Partisi, Irak'taki askerî kayıplarının Ekim ayında 100'ü aşmasının Kongre seçimlerini etkilemesinden endişe ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious