Pentagon'un Irak itirafı

  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

Irak'a saldırılar en yüksek seviyeye ulaşmış

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon, Irak'taki şiddet olaylarının, yönetimin Iraklılara devredildiği 2004 Haziran'ından bu yana en üst düzeye çıktığını bildirdi. Pentagon tarafından hazırlanan raporda ülkedeki istikrar için tek ve en büyük tehdidin ise Şii lider Mukteda El Sadr ve ona bağlı milislerin oluşturduğu Mehdi Ordusu olduğu kaydedildi.

Irak için çok karamsar bir tablo çizen Pentagon'un "Irak'ta Güvenlik ve İstikrar Ölçümleri" isimli raporuna göre Irak'ta, Amerikalılar başta olmak üzere yabancı askerler, Irak güvenlik güçleri ve polisiyle, sivillere yönelik saldırılar 12 Ağustos - 10 Kasım tarihleri arasında, önceki üç aya oranla yüzde 22 arttı. Kongre'nin 2005'te hazırlanması için emir verdiği rapora göre 12 Ağustos - 10 Kasım arasında bir haftada düzenlenen saldırı sayısı 784'ten 959'a çıktı.

Raporda saldırıların yüzde 68'inin Amerikan askerlerini hedef aldığı; ancak ölenlerin büyük kısmının siviller olduğu belirtildi. Şiddetin Irak'taki siyasi gelişmelere büyük bir tehdit oluşturduğuna değinilen raporda, saldırılardaki artışın özellikle Ramazan ayında artış gösteren saldırılara bağlanabileceği ifade edildi. Raporda sivil kayıp sayısındaki artışın da yüzde 2 civarında gerçekleştiği kaydedildi.

Raporda altyapıya yönelik saldırıların düştüğü; ancak saldırıların kümülatif etkisinin arttığı kaydedildi. Saldırıların yüzde 54'ünün Bağdat ve El Anbar bölgesinde meydana geldiği belirtilen raporda "Sünni Üçgeni" olarak bilinen bölgenin dışındaki yerlerde yaşayan halkların ise "komşuları ile iyi ilişkileri olduğunu söyledikleri" aktarıldı.

49 sayfalık raporda ayrıca Irak'ta sivillerin ölümlerinin doğrudan ölüm timlerinin faaliyetlerindeki artıştan kaynaklandığı belirtildi. Şii ölüm timlerinin, Irak polisi içinde bazı kesimlerce desteklendiğine de dikkat çekildi. Raporda güvenlik için en büyük tehdidin ise "Irak'ta kendi kendini besleyen potansiyel ayrılıkçı şiddeti en fazla artıran Irak El Kaidesinin yerini alan Mukteda El Sadr olduğuna" dikkat çekildi.

Irak hükümetinin mezhep çatışmalarını önlemedeki başarısızlığının Iraklıların geleceğe umutla bakmalarını önlediği ve güvenlerini yitirmelerine yol açtığı da vurgulanan raporda Ulusal Uzlaşı ve Diyalog Projesi'nin ise "çok az bir ilerleme kaydettiği" ifade edildi. Raporda, dini ve etnik gruplar arasındaki bu tür konferans ve toplantılara rağmen ayrılıkçı şiddetin muntazaman arttığı belirtildi.

Pentagon bu son raporunu, Kongre'ye, istifa eden Donald Rumsfeld'in yerine gelen yeni Savunma Bakanı Robert Gates'in yemin ederek resmen göreve başlamasından birkaç saat sonra sundu. Robert Gates ise yemin töreninde yaptığı konuşmada "ülkesinin Irak'taki başarısızlığının, ulusu usandıracak, ülkenin kredibilitesini bozacak ve önümüzdeki yıllarda Amerikalıları önümüzdeki yıllarda tehlikeye atacak bir felaket olacağı" uyarısında bulundu.

Her üç ayda bir bu tür rapor hazırlayan Pentagon'un bu raporundan önce de Irak Çalışma Grubu IRak konusunda bir rapor hazırlamıştı. Washington'da tartışmalar da şu an Irak'a 30 bin asker daha gönderilip gönderilmeyeceğine odaklanmış durumda. Irak'ta halen 140 bin civarında Amerikan askeri bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious