Pentagonun sitesini vuran hacker işsiz kaldı

  • Giriş : 04.03.2006 / 00:00:00

Bir dönem ABD Savunma Bakanlığı’nın sitesine dahi girerek oradaki istihbari bilgileri ele geçiren, birçok bankanın hesaplarıyla oynayan hacker Yunus Harputlu, şimdi alın teri ile ekmeğini kazanacağı bir iş istiyor fakat bütün kapılar yüzüne kapanıyo

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ailesi teknolojiden uzak bir yapıya sahip. Ama Harputlu, 13 yaşında tanıştığı bilgisayarla oyun oynayarak başlamış ve Hacer’lık seviyesine kadar gelmiş. Kıbrıs Girne Amerikan Üniversitesi 3 sınıftan akademik yetersizlik ve devamsızlık nedeniyle ayrılmış. Dünya onu ABD Savunma Bakanlığı’nın sitesinin güvenlik duvarını kırması ile tanındı.Harputlu bu olayı 2003 yılında ABD Savunma Bakanlığı’nın en güvenli veri tabanını oluşturduklarını açıklamaları ile kafasına koyduğunu anlatıyor.2004 yılında 74 şifreden oluşan bu güvenlik duvarını kırmayı başardığını belirten Harputlu, Savunma Bakanlığından Biyoterörizm alanında kullanılan bir silahın 3 boyutlu çizimini, Hindistanlı bir kadının biyografisi ve iki erkeğe ait biyografiyi ele geçirdiğini belirtiyor.DGM’de hakkında açılan davada takipsizlik kararı verildiğini ifade eden Harputlu, bilişim suçlarında gerekli delillerin elde edilmesinin zor olduğundan, bu suçu işleyenlerin genelde ceza almadıklarını kaydediyor.Bu işi kendisini ispatlamak için gerçekleştirdiğini ifade eden Harputlu, hakkında açılan davada iddianameye konulan bilgilerin Hamas’a satılacağı yönündeki söylemin gerçek dışı olduğunu iddia etti.Tek başına ve kimsenin yönlendirmesi olmadan bu olayı gerçekleştirdiğini anlatan Harputlu, misyonerlik faaliyetlerde bulunan bazı kişilerin kendisi ile görüştüklerini ve yeteneklerinden faydalanmak istediklerini söyledi. Kendisine İncil ve benzeri kitaplar hediye eden kişilerin yüksek rakamlar karşılığında istedikleri bilgilere ulaşmasını teklif ettiklerini ancak kendisinin bunu kabul etmediğini ileri sürüyor.11 bankanın hesapları ile oynayarak menfaat temin etmek suçundan 56 gün cezaevinde yattığını ve çeşitli isimlere ait 158 adet kredi oluşturmak suçlarından Malatya 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde davasının devam ettiğini ifade eden Harputlu, sahte kredi kartı çıkarmak, başkasının bilgilerini kullanarak kart çıkarmak, kurum kuruluş ve şahısların özel bilgisayarlarına girip oynama yapmak veya bilgi çalmak, Web sitesi eklemek, mail kırmak, banka hesaplarına girip oynama yapmak, para tranferi yapmak, uluslararası ülkelerin bilgilerini girmek suçlarını işlemiş.Yurt dışından da bazı hackerlerle irtibatları bulunduğunu ve dayanışma yaptıklarını ifade eden Harputlu, 3 ay kadar önce bu işlerden elini çektiğini ifade ederek, ”İş aramaya başladım. Malatya TSO’ya, iş ve işçi bulma kurumuna, Malatya milletveklerine mail ile OSB’deki bütün fabrikalara başvurdum. Herkes bana geçmişimden dolayı iş veremeyeceklerini söylediler. Valiliğe başvurdum. İsmim bilindiği için kimse bana iş vemek istiyemiyor. Maddi sıkıntı içerisinde olduğum için bu işlere yeniden dönmekten endişe ediyorum ve dönmek istemiyorum.” dedi.

UZMANLARA GÖRE HACKER’LARIN DA TÜRLERİ VAR

1- Eski okul hacker’ları: Bunlar, 1960’lı yıllarda MIT ya da Stanford gibi üniversitelerde yetişen bilgisayar programcılarıdır. O dönemde hack etmek bir başarı sembolü olarak görülmektedir. Bu gruba giren hacker’lar sistemlerin kodlarını analiz etmekle ilgilidir, ancak işin suç boyutu onları pek ilgilendirmez. Kötü bir niyetleri yoktur, internetin açık bir sistem olduğunu düşünürler. Hack eylemleri tamamen sistemi çözme, öğrenme amaçlıdır.2- Zeki çocuklar: Medyanın ”hacker” diye tanımladığı isimler çoğunlukla bu gruptandır. İnternette gerçekleştirdikleri hack eylemlerini sağda solda anlatıp övündükleri için çoğunlukla polise yakalanırlar.3- Profesyonel hacker’lar: Bu gruptakiler ekmeğini hack ederek kazanırlar. Para karşılığında sistemlere girip bilgi hırsızlığı yapan bu hacker’ların hedefi genellikle şirketler ya da devlet kurumlarıdır. Organize suç örgütleri için çalışan hacker’lar da bu grupta yer alır.4- Virüs yazarları : Bu gruba ilişkin pek fazla araştırma yapılmamıştır. Kendilerini hacker’lardan ayrı ve daha seçkin bir grupta görme eğilimleri vardır. Yazdıkları kodlarla yaptıklar virüsleri internet ortamına dağıtırlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious