Pentagon'un Türkiye hakkındaki korkunç senaryoları

Pentagon'un Türkiye hakkındaki korkunç senaryoları.19647
  • Giriş : 18.06.2008 / 20:06:00
  • Güncelleme : 18.06.2008 / 20:07:30

Rand Corporation'un raporunda, Türkiye’nin 10 yıl içinde yaşaması muhtemel senaryolar belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Pentagon’a bağlı araştırma kuruluşu Rand Corporation'un Türkiye raporunda, Türkiye’nin 10 yıl içinde yaşaması muhtemel dört ‘alternatifli gelecek’ senaryosu öngörüldü.

AK Parti hakkında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın açtığı kapatılma davasının ardından gündeme getirilen senaryolar sadece iç kamuoyuyla ilgili değil.

AKP kapanır mı kapanmaz mı?, kapatılırsa ne olur kapanmazsa ne olur?, Ordu yönetime el koyar mı koymaz mı?, Türkiye'ye şeriat gelir mi gelmez mi? ... Bu minvalde üretilen senaryolar hiçbirimizin yabancısı değil...

Yabancısı olmadığımız bir başka durum ise yabancıların(!) bizi çok yakından izlediği. Ama görüyoruz ki sadece izlemekle de kalmamışlar. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’a bağlı ‘araştırma-geliştirme’ kuruluşu Rand Corporation, ‘Türkiye’de siyasal İslam’ın yükselişi’ başlıklı 135 sayfalık bir rapor yayımladı.

Bir süredir Radikal Gazetesi'nde yayınlanan rapora göre Corporation'ın araştırmasında Türkiye'nin önümüzdeki 10 yılı için dört senaryo öngörülüyor.

Türkiye’nin Kemalist devrimden AKP’nin iktidara gelişine dek siyasal İslam’la deneyimini ve AKP’nin dış politikasını inceleyen raporun en çarpıcı kısmı, Türkiye’nin 10 yıl içinde yaşaması muhtemel dört ‘alternatif gelecek’ senaryosu. Senaryolar arasında darbe de var şeriat da.

Yaklaşık 60 yıldır pek çok komplo teorisinin öznesi olmuş Rand Corporation’ın Türkiye’ye biçtiği gelecek senaryoları şöyle:

Senaryo 1: AKP ılımlı, AB yönelimli bir yol izler, iktidardaki gücünü somutlaştırır. Dindarlığın kamusal alanda ifade edilmesi üzerindeki kısıtlamalarda bir miktar erozyon yaşanır fakat İslami yasaları getirmeye yönelik çaba göstermez.

Senaryo 2: ‘Sinsice İslamileştirme’ yaşanır, yeniden seçilmiş bir AKP hükümeti daha saldırgan bir İslami gündem izler.

Senaryo 3: Anayasa Mahkemesi AKP’yi kapatır, fakat kriz derinleşir. AKP muhtemelen başka bir isimle yeniden ortaya çıkarken, AB’yle ilişkilerdeki gerginlik artar.

Senaryo 4: Sosyal gerilimler öyle artar ki, Ordu ya ‘yumuşak darbe’ yapar, ya da, düşük ihtimal de olsa doğrudan müdahale eder.

RADİKAL

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious