Pentagon'un umudu antropologlar

  • Giriş : 24.10.2007 / 17:18:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 02:50:01

ABD Savunma Bakanlığı direnişi kırmak için, ABD’li antropologlara askeri eğitim verip Irak ve Afganistan’a gönderiyor ki, onların bölge halkı üzerindeki çalışmalarından yararlanabilsin.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bush yönetiminin Türkiye'nin Kuzey Irak operasyonuna karşı olmasının başlıca nedeni olarak, hali hazırda Irak'ta yeterince sorun yaşaması ve görece güvenli olan Kuzey Irak'ta istikrarın bozulmasını istememesi gösteriliyor. ABD yönetiminin, Irak'ta ve Afganistan'da direnişi kırmak, düze çıkmak için denemediği yöntem yok.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'un yeni geliştirdiği program çerçevesinde, insanlar ve topluluklar konusunda uzman antropologlar çatışma bölgelerine gönderiliyor. Amaç, Irak ve Afganistan'daki sosyal grupları daha iyi anlayabilmek ve ona göre hareket etmek.

Program çerçevesinde halen Irak ve Afganistan'da 6 ekip görev yapıyor. Her ekipte en az bir sosyal bilimci genellikle bir antropolog, bir dil uzmanı ve ordudan emekli bir asker bulunuyor.

Antropologlar, görev yapacakları bölgelere gönderilmeden önce silah eğitiminden geçiriliyor. Ordu birliklerinin bünyesinde çalışan antropologların, askeri üniforma giymesi de zorunlu.

Programı yöneten emekli özel operasyonlar görevlisi Albay Steve Fondacaro, antropologlar sayesinde sorunlara, yerel halkın gözünden bakabildiklerini söylüyor.

Ama birçok antropolog, Pentagon'un geliştirdiği program dahilinde çalışmanın etik kurallara aykırı olduğu görüşünde. Hatta bunu, antropolojinin silahlandırılması olarak görüyor.

Antropologlardan gelen bu eleştirilere karşın programın hızla genişletilmesi planlanıyor. Irak ve Afganistan'daki ekip sayısı 6'dan 28'e yükseltilecek.

ABD Savunnma Bakanı Robert Gates, programın genişletilmesi için 40 milyon dolar ayrılmasını onayladı.

Zira program, ABD'ye bir hayli pahalıya mal oluyor. Ekipteki her sivilin maliyeti 400 bin dolar. Bu miktarın içinde adam kaçırma olaylarına karşı yapılan sigorta bedeli de bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious