Pentagon'un yeni problemi; savaş dulları

  • Giriş : 05.03.2007 / 00:00:00

Irak'ta ölen Amerikan askerlerinin yarıya yakının evli askerler olması, yönetimi her geçen gün seslerini yükselten dul eşler karşısında zor durumda bırakıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Savunma Bakanlığı Pentagon'un 'Manpower' adlı veri merkezinin istatistiklerine göre, 2003 yılından beri hayatını kaybeden 3 bin 350 askerin bin 586'sı evliydi.

Irak Savaşı'ndaki ABD askerlerinin yaş ortalamasının, Vietnam Savaşı'na katılanlardan daha büyük olduğu belirtilirken, evli asker sayısı oranının da yine daha fazla olduğu kaydediliyor. Her geçen gün çok sayıda eşin dul, çok sayıda çocuğun yetim kalması üzerine Pentagon, Irak ve Afganistan'da ölen askerlerin dul eşleri ve yetim çocukları için destek merkezleri kurdu.

İlk olarak Texas Fort Hood'daki ünlü askeri üste kurulan destek merkezlerinin sayısı ülke çapında 365 oldu. Silahlı kuvvetlerin en büyük üssü olan Fort Hood'daki 43 bin 900 askeri personel, sayıları 18 bine yaklaşan asker ailelerinin, savaş karşıtı çıkışlarına sıklıkla muhatap oluyorlar.

Fort Hood'da bulunan Ursula Pirtle adlı dul, babasını hiç görmeden kaybeden 3 yaşındaki kızının elini tutarken "Bu savaşı desteklemiyorum. Kocam ne için öldü? Irak'ta yapılanların, ülkemize bir yararı olduğuna inanmıyorum." diye konuşuyor. Bu merkezlerdeki dul eşler, savaşa karşı çıkıyor olsalar bile eşleriyle gurur duyuyorlar. Çoğunun kederli asker eşleri içinde özellikle çocuklu dullar, gelecekte kendilerini bekleyen psikolojik ve finansal yıkım ihtimalinden büyük endişe duyduklarını belirtiyorlar.

Asker eşlerinin bir kısmı, açılan merkezden ve uzatılan elden duyduğu minnettarlığı dile getirirken, önemli bir kısmı da eleştiriyor. Hepsinin ortak şikayetiyse, danışman subayların resmi soğukluğu ve bilgisizliğinin yanı sıra, yardım taleplerinin maruz kaldığı uzun bürokratik prosedürler. Bir asker eşi, "Ne dediğini bilen insanlara ihtiyacımız var. Körlerin körlere kılavuzluk ettiği sistemler çalışmaz." diye yakınıyor.

Bazı asker yetimlerinin psikolojik terapiye ihtiyaçları olduğunu belirten dul eşler, ordunun belli bir miktara kadar psikolog danışman ücretini ödediğini ancak mevcut limit nedeniyle yeterli olmadığını dile getiriyorlar. Destek merkezindeki bir başka asker eşiyse, "İyi bir asker eşi olmanın, kocanız için görevin sizden önce geldiğini kabul etmekle başlar." şeklinde konuşarak, başlarına gelenin başından kabullendikleri bir kader olduğu yorumunda bulunuyor.

Pentagon, eleştirilerin büyümesi üzerine, dul eşlere ve yetimlere yapılan ekonomik yardımlarının oranlarını yeniledi. Dul eşe ödenen ölüm teberrusunun miktarını 6 bin dolardan 100 bin dolara çıkaran Pentagon, askeri hayat sigortası tazminatını da 250 bin dolardan 400 bin dolara yükseltti.

Yetimlerin de, babalarının ölümünden itibaren sadece 3 yıl süren sağlık sigortası, yetişkin yaşa ulaşıncaya kadar yararlanabilecekleri şekilde uzatıldı. Yine dul eşler ve çocukları, askerin ölümünden sonra isterlerse 1 yıl daha askeri lojmanda kalmaya devam edebilecekler. Bu süre daha önce 6 aydı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious