Pepe, Acaristanbul'a son noktayı koydu

  • Giriş : 23.12.2006 / 00:00:00

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Acaristanbul hakkında ''Hem İmar Kanunu hem de 6831 sayılı Orman Kanunu açısından yapılması gerekenleri yakından izliyoruz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yasa ne diyorsa o yapılacak'' dedi. Bakan Pepe, Kocaeli'nde, Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi'nin açılış töreninin ardından, bir gazetecinin Acaristanbul ile ilgili yıkım kararı alınıp alınmayacağı ile ilgili sorusu üzerine şunları söyledi: ''Bu konuyla alakalı hem İmar Kanunu hem de 6831 sayılı Orman Kanunu açısından yapılması gerekenleri yakından izliyoruz. Günü geldiğinde yapacağız. Yasa ne diyorsa o yapılacak. Yıkarlarsa yıkarlar. Herkes yasalara uymak mecburiyetinde.''

Başka bölgelerde de bu tür çalışmanın olup olmadığının sorulması üzerine Bakan Pepe, ''Orayı ve diğer yerleri bakan olduğumuzdan beri yakından takip ediyoruz'' diye yanıtladı.

TARIM ALANLARI

Tarım ve orman alanlarına tarım deposu ruhsatı alarak fabrika kurulduğu, bu konuda bakanlığın çalışmasının olup olmadığı sorusu üzerine Pepe, şunları kaydetti:

''Orman alanında fabrika kurulması söz konusu değil. Ancak tarım alanı üzerinde tarım deposu ruhsatıyla kurulmuş binlerce fabrika var. Bunlarla alakalı kanunda düzenlemeler yapıldı. Bunların müracaat edip, bir takım haklardan istifade etmeleriyle alakalı, tarım topraklarını korumayla alakalı ilgili düzenleme yapıldı. Bundan sonra çevre düzeni planı bitmiş hiçbir bölgede kimse planın önüne geçerek oralarda adı isterse tarım deposu olsun, ister başka adla olsun böyle bir şey yapamaz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious