Pepe: 'Erken mesai trafiğe de çözüm'

  • Giriş : 27.02.2007 / 00:00:00

Pepe, erken mesainin faydalarını dünyadaki uygulamalardan bildiklerini ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Pepe, ’’mesaiye başlama saati olarak 07.00’nin uygun olabileceğini’’ söyledi.

AK Parti grup toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Pepe, konunun dünkü Bakanlar Kurulu’nda gündeme gelmediğini belirtti.

Küresel ısınmaya karşı enerjinin iyi kullanılması açısından ve güneş ışığından daha fazla yararlanmak için mesai saatlerinde değişiklik yapılabileceğini kaydeden Pepe, bazı Kuzey Avrupa ülkelerinde mesaiye başlama saatlerinin 06.00-07.00 olduğunu ifade etti.

"Trafik sorununa çözüm olur"

Bakan Pepe, mesai saatlerinin erkene alınmasının, aynı saatlerde milyonlarca çocuk ve memurun yola çıkması nedeniyle felç olan trafik sorununa da çözüm olacağını kaydetti.

Osman Pepe, ’’Trafikte aşırı yüklenmeden dolayı müthiş bir enerji kaybı oluyor, onu da düşünmek lazım. Mesai düzenlemesinin birden çok faydası olabileceğini, dünyadaki uygulamalardan biliyoruz. ’Türkiye de bunu yapabilir’ diye düşüncemiz var’’ dedi.

"Kamuoyu destekliyor"

Konunun herkes tarafından tartışıldığını ifade eden Pepe, kamuoyunun yüzde 60-65’inin mesai saatlerinin erkene alınmasını istediğini gördüğünü söyledi.

Osman Pepe, konunun; suyun, enerjinin ve çevrenin daha iyi kullanılması konusunda sundukları pakette yer aldığını ve tartışıldığını bildirdi.

’’Sizin düşüncenize göre mesaiye başlama saati 07.00 mi?’’ sorusuna Pepe, ’’Türkiye’nin bulunduğu enlem itibariyle 07.00’nin uygun olabileceğini düşünüyoruz’’ yanıtını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious