Pepe: İsteyen istediğini yapamayacak

  • Giriş : 24.01.2007 / 00:00:00

ÇEVRE ve Orman Bakanı Osman Pepe, Bölgesel Çevre Düzeni Planı ile isteyenin, istediği yere istediğini yapma devrinin kapanacağını, planlamada yeni bir dönemin başlayacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İzmir- Manisa- Kütahya 1/100 bin Ölçekli Çevre Düzeni Planı Toplantısı’na katılmak üzere İzmir’e gelen Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Adnan Menderes Hava Limanı’nda İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu tarafından karşılandı.

Geziyle ilgili açıklama yapan Bakan Pepe, bakanlığı tarafından başlatılan Çevre Düzeni Planı çalışmasını ihmal edilmiş bir çalışma olarak nitelendirdi. Bakan Pepe, plan sayesinde sağlıklı kentleşme, altyapı hizmetlerinin verileceğini söyledi. Bakan Pepe, “Bu plan bütün planların anayasası olacak. Bölgesel bir planlama yapmadan 1/25 binlik ya da 1/bin’lik planların yapılmasının bir anlamı yok. Bölgesel planlama ile bölük pörçük yapılmış planlardan kurtulacağız” diye konuştu.

Bölgesel planlamanın en büyük yararının birinci sınıf tarım alanlarına olacağını sözlerine ekleyen Pepe, “Birinci sınıf tarım alanlarının yok olmasının önüne geçeciğiz. Bundan sonra kimse bir karış birinci sınıf tarım toprağını amaç dışı kullanamayacak. Ayrıca artık isteyenin istediği yere istediğini yapma devri de kapandı. Bundan sonra herkes bölgesel plan çerçevesine uymak zorunda. Bütün planları bu yıl içinde onaylamış olacağız” dedi.

Bölgesel Çevre Düzeni Plan toplantısının ardından İZSU ile ilgili bir toplantıya katılacaklarını belirten Bakan Pepe, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin arıtmasından çıkan çamurla ilgili sorunların sadece kendi bakanlığı ile ilgili olmadığını, pekçok kuruluşa çözüm konusunda görev düştüğünü herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious