Pepe: Su zengini bir ülke değiliz

  • Giriş : 11.04.2007 / 00:00:00

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Türkiye'nin su zengini bir ülke olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Pepe, su kaynaklarının sigortalanması isteniyorsa orman alanlarının korunması gerektiğini söyledi.

Bakan Osman Pepe, Altınapa Su Havzası Meram Dere'de tesis edilen ağaçlandırma sahasındaki 'fidan dikimi ve ardıç projesi'nin başlatılması için düzenlenen programa katılmak amacıyla Konya'ya geldi.

Helikopterle ağaçlandırma sahasına inen Pepe, alanda yaptığı konuşmasında Anadolu topraklarının bozkır, renginin ise kahverengi olduğunu belirterek, ''Tapmaklarımız asırlar önce böyle değildi. Atalarımız kese kese, kökünü kazıya kazıya bu hale gelmiş. Atalarımızın, dedelerimiz torunları olarak bu cennet vatanı yeşile döndürmek bizim görevimizdir. Bunun için üzerimize düşen görevi yapmalıyız. Ancak bu şekilde atalarımıza layık oluruz.'' dedi.

Bakan Pepe, Fidan Dikimi ve Ardıç Projesi'yle, ardıçı şehit kanlarıyla yoğrulmuş Anadolu toprağıyla yeninden buluşturacaklarını belirtti. ''Milyonlarca ardıcı, sediri topraklarla buluşturarak aslında geleceğimize sahip çıkıyoruz.'' şeklinde konuşan Pepe, fidanları toprakla buluşturarak Alilerin, Ayşelerin geleceğine sahip çıkıldığını söyledi. Pepe, Anadolu kadının, analarının sadece çocuk doğurup büyütmek olmadığını belirterek, ''Eli öpülesi kadınlarımız, analarımız tırnaklarıyla toprağı kazıyarak toprakla tohumu buluşturuyorlar, fidanı buluşturuyorlar. Gerçek başarı budur. Gerçek yurt sevgisi budur.'' ifadelerini kullandı.

Orman alanlarının korunması ve geliştirilmesi gerektiğinin altını çizen Bakan Pepe. ''Her sene bir Kıbrıs büyüklüğünde toprağımızı bir taraftan yel alıyor, bir taraftan sel alıp götürüyor. Toprağa sahip çıkmanın en büyük teminatı orman, fidan dikmektir. Biz bunu da biliyoruz, Türkiye, su zengini bir ülke değildir. Su kaynaklarımızı sigortalamak istiyorsak, ormanlarımızı yetiştirmemiz ve korumamız gerekir. Biz bunu da yapıyoruz. Yılda 75 bin hektar ağaçlandırma çalışması yapılıyordu. Bunu geçen yıl 400 bin hektara çıkarttık. Hedefimiz 4 yıl içerisinde bir Trakya büyüklüğünde vatan toprağını, ormana dönüştüreceğiz. Şehit kanlarıyla '' şeklinde konuştu.

Ardıç çalışmasında dünya ormancılık literatürüne geçecek çalışmaların yapıldığını kaydeden Pepe, orman mühendislerinin çalışmaları sonucu Türkiye'de ardıç üretimine başladıkları açıklamasında bulundu. Pepe, Bakanlığın ileriki günlerde ardıç kuşlarını artıracak önemli bir projeye imza atacaklarını belirtti.

''Atalarımızın aldığı bu topraklardan, doğduğumuz bu topraklardan gitmek istemiyoruz'' ifadelerini kullanan Pepe, daha aydınlık ve daha iyi bir gelecek için herkesin bir fidan dikmesi gerektiğini belirtti. Anadolu kadının binlerce dekarı elleriyle, çapalarıyla toprağı hamur gibi yoğurduğunu anlatan Pepe, Cumhuriyet'in 100. yıl dönümü kutlandığında Türkiye'nin yüzde 30'unun orman olacağını sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından Konya Çevre ve Orman İl Müdürü Nuri Kunt, Recep Tayyib Erdoğan ve Osman Pepe'nin yan yana bulunduğu tabloyu Bakan Pepe'ye hediye etti. Bakan Pepe, işçilerin sorunlarını dinleyerek, onlarla sohbet etti. Pepe, daha sona tohum önlüğü giyerek boş araziye andıç tohumu ekip fidan dikimi yaptı. Fidan dikiminin ardından ağaçlandırma sahasındaki işçi kadınların hazırladığı çayı içerek, işçilerin kendi elleriyle yaptığı börek ikramından aldı. Bakan Pepe, işçilerle hatıra fotoğrafı çektirditen sonra geldiği helikopterle alandan ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious