Pepsi özür diledi

Pepsi özür diledi .17112
  • Giriş : 17.02.2008 / 08:31:00

Fotoğraf yarışmasında, 'Türbanlı fotoğraf' kabul etmeyen PEPSİ özür diledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

'Duygularını Göster' isimli fotoğraf yarışmasında, 'Türbanlı fotoğraf kabul edilmeyecektir.' şartını koyan Pepsi, dün gazetelere verdiği ilanla özür diledi.

İlk olarak Samanyoluhaber.com'un gündeme getirdiği, 'Pepsi ile göster duygularını' adı ile www.duygularinigoster.com adresinde başlatılan yarışmaya katılım şartlarına, küfür içeren, ırkçı, hayvan, çocuk bebek ürünleri gibi fotoğrafların yanı sıra türbanlı fotoğrafların site moderasyonu tarafından onaylanmayacağı ifadesi konulmuştu.

Gelen tepkiler üzerine katılım şartlarında değişiklik yapan şirket, 'türbanlı' yerine 'dinî, siyasî ve yanlış anlamaya açık fotoğraflar' ibaresini koydu. Bu ibare de daha sonra 'Kanuna ve genel ahlak kurallarına aykırı fotoğraflar yayınlanmayacaktır.' olarak düzeltildi. Ancak tepkilerin devam etmesi üzerine gazetelere ilan veren Pepsi, bu şartları web sitesinden çıkardığını açıkladı.

İlanda, fotoğraf yarışmasında açıklanan şartlar arasında Pepsi tarafından onaylanmamış bazı maddelerin tespit edildiği ve ayrımcılık içeren bu maddelerin tüketicilerin haklı tepkisine sebep olduğu ifade edildi. Durumun farkına varıldığında anında müdahale yapıldığı vurgulanan açıklamada, söz konusu şartların web sitesinden çıkarıldığı kaydedildi.

Açıklamada şöyle denildi: "Pepsi, faaliyet gösterdiği her ülkede, kültürel farklılıklara önem veren, toplumsal sorumluluklarını yerine getiren, ülkelerin yerel değerlerine saygılı, toplumsal duyarlılıkları göz önünde bulunduran bir anlayışa sahiptir. Durumun yol açtığı hassasiyetten dolayı üzüntülerimizi bildiririz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious