Pepsi ve Cola’ ya yasak geldi

  • Giriş : 08.08.2006 / 00:00:00

İçinden tarım ilaçları çıkınca Hindistan Parlamentosu Coca Cola ile Pepsi’ye yasak koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yeni Delhi Çevre Örgütü’nün yaptığı laboratuar analiz sonuçlarında, bu iki şirketin ürettiği içeceklerde normalin 25 kat üstünde tarım ilacı bulunduğu bildirildi. Bu rapor üzerine konuyu Parlamento’ya taşıyan muhalefet partilerin baskısıyla, Coca Cola ile Pepsi’nin meclis kantininde satılması yasaklandı.

Geçen hafta, Hindistan’ın 12 eyaletinden toplanan Coca Cola ile Pepsi örneklerinin analiz sonuçlarında, içeceklerde bulunan tarım ilacı miktarının izin verilen normdan 24 kat fazla olduğu, bazı örneklerde ise bu miktarın 200 kata kadar çıktığı bildirildi. Bu olay ülke genelinde büyük yankı oluşturdu. Raporun açıklanmasından sonra ülkenin bir çok eyaletinde Coca Cola ile Pepsi içecekleri halk tarafından protesto edildi.

İçeceklerin Parlamento’da yasaklanmasının ardından ülkenin birçok eyaleti de Coca Cola ile Pepsi’nin devlet kurumları, okul ve hastanelerde satılmasını yasakladı. Parlamento’dan sonra ilk yasak Mumbay’dan geldi. Şehirde onlarca okul içeceklerin kampuslarında satılmasını yasakladı. Ayrıca Madya Pradeş, Gujarat, Punjab, Hayrana ve Rajastan eyaletlerinde Coca Cola ile Pepsi devlet kurumlarında ve okullarda satılması yerel hükümetler tarafından yasaklandı.

Ülke genelinde ses getiren bu yasaklar üzerine Hindistan hükümeti Sağlık Bakanlığı Coca Cola ile Pepsi’yi analiz etmek üzere özel bir kurum oluşturdu. Hindistan Anayasa Mahkemesi de, bu içecekleri üreten şirketlere bulunan tarım ilacının kesin miktarını açıklaması için 4 hafta süre verdi.

Hâlihazırda Coca Cola ile Pepsi şirketi Hindistan’daki gazlı içecek pazarının yüzde 90’ına sahip.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious