Peres: Filistinliler kendi akıbetlerinden sorumludur

Peres: Filistinliler kendi akıbetlerinden sorumludur.13133
  • Giriş : 04.06.2007 / 09:35:00
  • Güncelleme : 04.06.2007 / 09:37:37

İsrail Başbakan Yardımcısı Şimon Peres, Filistinlilerin kendi akıbetlerinden sorumlu olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Peres, Uluslararası Af Örgütünün 5 Haziran 1967'de başlayan 6 Gün Savaşlarının 40. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı ve "Filistinlilerin umutsuz ve yoksul" olduğunun belirtildiği rapora yanıt olarak, "Filistinliler kendi akıbetlerinden sorumludur. Güvenlik duvarının neden olduğu sayısız sorun, ikinci İntifada'nın ve Filistinli intihar komandolarının Batı Şeria'dan gelerek İsrail'de patlattıkları otobüslerin bir sonucudur" dedi.

Peres, İsrail askeri radyosundaki açıklamasında, "Her devlet kendi vatandaşlarını koruma görevine sahiptir ve güvenlik duvarı bu saldırıları engellemek için inşa edilmiştir" diyerek, bittiğinde 650 kilometre uzunluğunda olacak duvarın inşa edilmesinden beri bu tür saldırıların pratik olarak sona erdiğini söyledi.

Batı Şeria'daki kara barikatlarının sayısını azaltmaya çalıştıklarını da belirten Peres, "Ama Filistinli eylemciler, bu durumdan İsrail'de saldırı düzenlemek için yararlanmaya çalışıyor" ifadesini kullandı.

Uluslararası Af Örgütü, 6 Gün Savaşlarının 40. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı raporda, savaştan 40 yıl sonra Filistinlilerin umutsuz ve yoksul olduğunu, İsraillilerin de kendi halkının güvenliğini sağlamada başarısız olduğunu açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious