Peres: "İran, dünya için bir kabus"

Peres:
  • Giriş : 05.05.2008 / 18:03:00
  • Güncelleme : 05.05.2008 / 19:10:33

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, İran tehdidinin, dünyadaki her ülkeyi derinden endişeye sevk etmesi gerektiğini ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın İsrail'in yok edilmesi çağrılarında bulunduğunu hatırlatarak, bunun radikal bir liderin nükleer silahlara sahip olma yeteneğini kazanmasıyla birleşmesi halinde, "dünya için bir kabus" olacağını söyledi.
İsrail'in kuruluşunun 60. yıl kutlamalarının başlaması öncesi, İsrail'deki Yabancı Basın Derneği mensuplarına açıklamalarda bulunan Peres, İran'a karşı bir askeri harekat düzenlenmesi çağrısında bulunmadığını belirtti, ancak dünyanın bütün güçlü ülkelerinin bir koalisyon oluşturması gerektiğine işaret ederek, İran'ın dünyada terörü finanse eden ve eğiten bir merkez haline geldiğini öne sürdü.

Peres, dönemin Nazilerin döneminden daha karmaşık olduğunu söyledi ve "Hitler'in nükleer bombası yoktu" dedi.

Peres, Suriye konusunda da bu ülkenin gerçekten barış görüşmeleri yapmak istemesi halinde, İsrail'in buna istekli olduğunu ifade etti. "Ortadoğu'da kapsamlı bir barış istiyoruz ve bunun maliyetini de ödemeye hazırız" diyen Peres, geçmişte de bunu yaptıklarını söyledi.

Peres, Hamas'la ilgili soruya ise "Hamas'la konuşmak, duvara karşı konuşmak gibi" diye cevap verdi. Peres, "Hamas'ın kanunsuz davranışları olmasaydı, Filistinliler halihazırda, çoktan bir devlete sahip olmuşlardı" dedi ve İsrail'in Gazze Şeridi'nden çekilmesine rağmen, Hamas'ın İsrailli kadın ve çocuklara ateş açmayı sürdürdüğünü ifade etti.

Peres, (Gazze'de) sivillere zarar vermek istemediklerini, bütün olanlara rağmen yiyecek, yakıt ve ilaç sevkıyatına izin verdiklerini söyledi ve "Ancak Hamas'ın kendi halkına zararlarını göz ardı edemeyiz" derken, bu konuda ancak kendilerini suçlamaları gerektiğini ifade etti.

Peres, İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in polis tarafından yeniden ifadesinin alınması konusunda ise yasaların karşısında suçsuz olarak kaldığı sürece, Olmert'in görevinden istifası için bir neden görmediğini ifade etti. Peres, aksi kanıtlanana kadar, Olmert'e bir suçlama olamayacağının altını çizdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious