Peres: Obama dünyanın tercihiydi

Peres: Obama dünyanın tercihiydi.10007
  • Giriş : 05.11.2008 / 14:20:00

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Barack Obama'nın ABD başkanlığına seçilmesiyle ilgili olarak, "Seçim bir ABD seçimi ancak sonucu dünyanın tercihiydi" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Peres, "Tüm insanlığın böylesine umut ve endişeyle izlediği başka hiçbir seçim hatırlamıyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Peres'in sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, "Genç, taze, umut veren, değişimi temsil eden ve değişimi getiren Başkanı kutluyorum" diyen Peres, bu değişimlerin, günümüzdeki dünya krizinden çıkış ve yeni bir işbirliği dönemine, üretken ekonomiye ve insanlar arasında dayanışmaya geçiş için fırsat anlamına geldiğini ifade etti ve Obama'nın seçim başarısına ilişkin şunları dile getirdi:

"Değişim, bir açıdan ırkçılığın da sonu anlamına geliyor. Bundan böyle hiç bir beyaz hiç bir şekilde üstünlük taslayamaz, hiç bir siyah da ayrımın ezikliğini duyamaz. Hepimiz aynı insanız ve bu seçim de bunu doğrulayan büyük bir belgedir.

Bizim için Amerika büyük bir dost ve büyük bir umut. Biz kutsal kitapla bağlıyız ve barış için yan yanayız. Başkan Obama buraya geldiğinde bana İsrail için ne yapabileceğini sormuştu. Şöyle cevap vermiştim: ABD için büyük bir başkan olun. ABD için büyük bir başkan olursanız, İsrail için de tüm bölge için de ve tüm komşularımız için de büyük umut olursunuz."

Peres, hiç kimsenin Başkanın kimin yanında olduğunu merak etmemesi gerektiğini vurgularken, "Başkan, barışın yanında olmalıdır. Ve barışın yanında olduğunda da barış daha yakın, daha olanaklı olacaktır" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı sözcülüğü, Peres'in bu açıklamadan ayrı olarak Obama'ya bir mektup gönderek kutlama ve iyi dileklerini ilettiğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*