Peres'den Netanyahu'ya ek süre

Peres'den Netanyahu'ya ek süre.10544
  • Giriş : 20.03.2009 / 14:57:00

İsrail'de, 10 Şubatta yapılan genel seçimlerin ardından hükümeti kurmakla görevlendirilen Likud lideri Netanyahu, Cumhurbaşkanı Şimon Peres'ten 14 günlük ek süre aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Netanyahu, bu sabah Kudüs'te, Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in resmi konutuna giderek, Peres'ten hükümet çalışmaları için, yasalar uyarınca 14 günlük ek süre talebinde bulundu. Netanyahu, tüm parti liderlerinin, geniş tabanlı ulusal birlik hükümetine katılmaları yolundaki önerisi üzerinde düşünecekleri ümidinde olduğunu dile getirdi.

Netanyahu, Peres'e, "Size Pazar günü itibarıyla bir koalisyon hükümeti sunabilirdim. Ama yine de seçim kampanyalarında halka söz verdiğim gibi, ulusal birlik hükümetine götürecek çabalar doğrultusunda ek süre istiyorum" dedi.

Netanyahu, koalisyona katılma davetinde bulunduğu İşçi Partisi başkanı Ehud Barak'ın hükümete girme yanlısı tutumuna rağmen, parti içindeki çekişmeler nedeniyle, bu partiden henüz kesin bir cevap alamadı.

Bir taraftan sağ partilerle anlaşmalarını da sürdüren Netanyahu, Barak ile gelecek hafta yeniden görüşmek niyetinde olduğunu belirtti.

Netanyahu'nun muhtemel bir sağ ağırlıklı koalisyon için anlaşmaya vardığı İsrail Evimiz (Yisrael Beiteniu) partisi lideri Avigdor Lieberman, koalisyonun Pazartesi günü Cumhurbaşkanı'na sunulmasını beklediğini söylemişti.

Likud liderinin, ek 14 gün ile birlikte 3 Nisan Cuma gününe kadar süresi bulunuyor. Bu süre içinde koalisyonu kuramadığı takdirde, Netanyahu görevi Cumhurbaşkanı Peres'e iade edecek.

İşçi Partisi'nin seçim sonrası sağladığı 13 milletvekilinden 7'si, başta Ofir Pines-Paz ve eski İşçi Partisi lideri Amir Peretz olmak üzere, Barak'ın Netanyahu başkanlığındaki koalisyona katılmasına şiddetle muhalefet ediyor. Bu milletvekillerinden 5'i, İşçi Partisi'nin koalisyona katılması, partinin kongresi tarafından onaylansa bile, koalisyonun Knesset'te (İsrail parlamentosu) onaylanması sırasında, ret oyu vereceklerini peşinen söylediler.

Partinin bu konuda tavır belirleyeceği kongresi ise gelecek hafta yapılacak. Kongrenin, partinin hükümete katılmasına onay vermesi halinde, buna muhalif olan milletvekillerinin, partiden ayrılıp, Tzipi Livni'nin Kadima'sına veya soldaki Meretz partisine katılabilecekleri söyleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*