Peres'in teröre destek vermekle suçladığı İran'dan yanıt

  • Giriş : 12.11.2007 / 19:09:00
  • Güncelleme : 12.11.2007 / 19:18:26

İran Büyükelçiliği, “Teröristin örneği, onun destekleyici olan işgalci siyonist rejimidir” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ran’ın Ankara Büyükelçiliği, İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres’in bugün yaptığı basın toplantısında “İran İslam Cumhuriyeti aleyhinde gerçek dışı bir takım beyanatlarda bulunduğunu” bildirdi.

Büyükelçilik tarafından yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi: “Terörist unvanının en uygun örneği onun destekleyicisi olan işgalci siyonist rejimdir. Bu işgalci rejimin işgal altındaki Filistin topraklarındaki masum kadın ve çocuklara karşı işlediği cinayetler kamuoyundan gizlenebilecek bir olay değildir. Dünya televizyon kanallarında masum Filistin halkının katil siyonist rejimi tarafından katledildiğine ilişkin haberler her gün ekranlara yansımaktadır.”

“Son aylarda bu rejimin kuzey Irak’ta yuvalanan teröristleri desteklediğine dair haberlere Türk basınında çokça rastlandığı” ifade edilerek, terör ve saldırının bu rejimin bilinen en belirgin yöntemi olduğu kaydedildi. “Siyonist rejim bakanlar kurulunda, Filistinli yetkililerin öldürülmesine ilişkin kararın onanmasının söz konusu rejimin terörist oluşunun en bariz kanıtı olduğu” belirtilerek, “İşgalci siyonist rejime ait savaş uçaklarının 6 Eylül’de Suriye topraklarını bombalaması, henüz Türk kamuoyunda zihinlerden silinmemiştir” denildi.

NÜKLEER FAALİYETLER BARIŞÇIL AMAÇLI

İran İslam Cumhuriyetinin, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEA) üyesi olup, nükleer faaliyetlerini söz konusu ajansın kurallarına uygun olarak ve NTP çerçevesinde gerçekleştirdiğine işaret edilen açıklamada, “İran’ın nükleer faaliyetleri barışçıl amaçlıdır ve ülkenin ilerleme ve kalkınmasını hedeflemektedir” denildi.

Geçen 4 yıl boyunca İran’ın nükleer tesislerinin UAEA tarafından çok sıkı bir şekilde denetlendiğini ve bu denetlemeler sonucunda İran’ın barışçıl amaçlı nükleer faaliyetlerinde herhangi bir sapma olduğuna dair bir bulguya rastlanmadığı belirtilerek, bu durumun UAEA Genel Sekreteri tarafından defalarca dile getirildiğine dikkat çekildi.

Açıklamada, şöyle denildi: “Oysa ki, siyonist rejim nükleer silah üretim tesislerine sahiptir ve bu gerçek siyonist rejim başbakanı Ehud Olmert tarafından bu yılın başlarında Almanya’ya yaptığı ziyarette açıkça itiraf edilmiştir. Bu rejim UAEA üyesi olmamakla birlikte, kendi nükleer tesislerinin denetimine de hiçbir suretle izin vermemektedir. Gerçekte ise, UAEA’ya üye olmaması bu rejimin nükleer silahlara sahip olduğunun en büyük göstergesidir.”

İsrail Devlet Başkanı Peres, bugün Çankaya Köşkü’nde yaptığı açıklamada, bölge ülkelerindeki terörün bir kısmını İran’ın desteklediğini ve İran’ın nükleer faaliyetlerine karşı olduklarını kaydetmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious