Peres'ten Abbas'a yardım önerisi

  • Giriş : 16.05.2007 / 00:00:00

Ortadoğu'da gerginlik sürüyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Filistin'de HAMAS tek taraflı ateşkes ilan ederken, İsrail Başbakan Yardımcısı Şimon Peres, Gazze'de HAMAS ile El Fetih arasındaki çatışmalarla ilgili olarak Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a yardım etmeye hazır olduklarını söyledi.

Estonya Başbakanı ile görüştükten sonra basın toplantısı yapan Şimon Peres, İsrail'in, Gazze'deki olaylara doğrudan müdahale etmeyeceğini ancak Abbas'tan gelecek özel ricalara yanıt vereceğini bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı da Filistin topraklarındaki iç çatışmadan duyulan endişeyi dile getirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tom Casey, çatışmaların Filistin halkının isteği olan Filistin devletini kurma davasına yardım etmeyeceğini söyledi.

Casey, HAMAS'a bağlı güvenlik güçlerinin Filistin halkınının güvenliği ve İsrail'e yönelik saldırıları engellemek için kullanılması gerektiğini de kaydetti.

Casey, İsrail füzesinin Gazze'de bir HAMAS komuta merkezini vurmasıyla ilgili soruya ise, "HAMAS ya da başkası tarafından düzenlenen füze saldırılarını kınıyoruz. İsrail'e yönelik tüm terörist saldırıları kınıyoruz" yanıtını verdi.

HAMAS'tan "tek taraflı ateşkes"

Bu arada Filistin'de hükümet ortağı El Fetih'in yanlılarıyla çatışan HAMAS, tek taraflı ateşkes ilan ettiğini açıkladı.

HAMAS sözcüsü Fevzi Berhum, ateşkesin TSİ 20.00'dan itibaren geçerli olacağını söyledi. Berhum, "Bu akşam saat 20.00'dan itibaren geçerli olmak üzere ateşkes uygulayacağız. Kardeşlerimizle masaya oturup bu kötü gidişe son vermekistiyoruz" dedi.

El Fetih ile Hamas arasında Gazze kentini kana bulayan çatışmalarda, son 4 günde 40 kişinin öldüğü bildirilmişti. Filistin'deki ulusal birlik hükümeti, El Fetih ile HAMAS'ın ortaklığından oluşuyor.

İsrail Hava Kuvvetleri de, Gazze'de HAMAS üyelerine bugün ikinci kez saldırı düzenledi.HAMAS üyeleri ve Filistinli güvenlik yetkilileri, İsrail'in HAMAS militanlarını taşıyan bir araca düzenlediği saldırıda 1 kişinin yaralandığını söylediler.

Olmert'tan saldırı iması

İsrail Başbakanı Ehud Olmert ise, Filistinli grupHamas'ın ülkesine yönelik roket saldırılarına kayıtsız kalmaya devam etmeyeceklerini söyledi.

Ehud Olmert, yaptığı yazılı açıklamada, İsrailli üst düzey yetkililerin HAMAS'ın terör altyapılarını ve roket fırlatma kapasitesini engellemek, HAMAS komutanları ve roket saldırı timlerini vurmak için bir dizi harekatta bulunması konusunda orduya izin verilmesini kararlaştırdığını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious