Peres'ten Hamas'a sert uyarı

Peres'ten Hamas'a sert uyarı.10007
  • Giriş : 23.12.2007 / 17:42:00

"İsrail'e Kassam saldırıları duruncaya dek, barış görüşmesi olmayacağını" ifade eden Peres, Gazze Şeridi'nde İsrailli asker veya sivilin kalmadığını kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Peres, "O halde niye hala roket saldırıları düzenliyorlar? Biz düşman değiliz, Gazze'yi ele geçirmek istemiyoruz, sadece kendimizi savunuyoruz. Bir ateşkesi konuşmak için bile, önce Kassamlar durmalıdır" dedi.

Kfar Kasem katliamı

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, İsrail'in Arap köyü Kfar Kasem'de 1956'da meydana gelen ve İsrailli sınır polislerinin köyden 47 kişiyi öldürdüğü katliamla ilgili olarak da üzüntülerini bildirdi.

İsrail basınında yer alan haberlere göre, Kurban Bayramı nedeniyle Kfar Kasem'a giden Peres, burada düzenlenen törende, köyü ziyaret ve köylülerden af dilemek için özellikle Kurban Bayramı'nı seçtiğini belirtti ve "Geçmişte kötü bir olay yaşandı ve bundan dolayı çok üzgünüz" dedi.

"Arap vatandaşlarının yardıma değil, fırsatlara ihtiyacı olduğunu" söyleyen Peres, dinde şiddete yer olmaması gerektiğini ifade etti.

Peres "Hepimiz başkalarını ezmeyi, küçük düşürmeyi ve öldürmeyi yasaklayan aynı Tanrı'nın çocuklarıyız" diye konuştu.

Peres'i köyde ağırlayan İsrail'deki İslam Hareketi'nin kurucusu Şeyh Abdullah Nimr Derviş de her iki tarafın dini liderlerini, İsrailliler ve Filistinliler arasında barış köprüleri kurmaya çağırdı.

Katliamın tarihçesi

İsrail ile Mısır arasında, Mısır'ın Süveyş kanalını millileştirdiğini açıklamasından sonra başlayan savaşta, İsrail askerleri Sina Yarımadası'na girmişti.

O esnada 29 Ekim 1956 tarihinde köyde sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş, 3 sınır polisi, sokağa çıkma yasağından haberi olmayan ve işlerinden evlerine dönmekte olan 47 köylüyü vurarak öldürmüştü.

Ölenler arasında kadın ve çocuklar da bulunuyordu.

Olaya karışan askerlerin hapis cezalarına çarptırıldıkları, ancak daha sonra affedildikleri belirtiliyor.

Askerlerin komutanının da o zamanki İsrail parası olan 10 prutotluk sembolik bir para cezasına çarptırıldığı kaydedildi.

İsrailli bakanlar zaman zaman katliam nedeniyle köylülere üzüntülerini bildirmişler, eski Eğitim Bakanı Yossi Sarid, olay nedeniyle kamuoyu önünde özür dilemiş, eski Turizm Bakanı sonradan Cumhurbaşkanı olan Moşe Katsav da ölenlerin ailelerine özür borçlu olunduğunu ifade etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious