Peres'ten Türkiye'ye sıcak mesajlar

  • Giriş : 09.02.2007 / 00:00:00

İsrail Başbakan Yardımcısı Şimon Peres, "Türkiye’nin çok özel ve eşsiz bir dost ülke" olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye’nin Tel Aviv’e yeni atanan Büyükelçisi Namık Tan, Başbakan Yardımcısı Şimon Peres’i ziyaret etti.
Peres, Tan’a Türkiye’nin İslam ve Arap dünyasında oynadığı uzlaştırıcı rolü desteklediklerini, İsrail-Filistin ihtilafının çözümüne yönelik çabalarını takdirle karşıladıklarını ifade etti.
Şimon Peres, bu çerçevede Gazze Şeridi’nde Erez sanayi bölgesindeki projeyle ilgili çalışmalara da destek verdiklerini dile getirdi.
Bölgede barış ve istikrara ulaşılmasının siyasi, ekonomik iki yolu bulunduğunu kaydeden Peres, Türkiye’nin her iki boyutta da izlediği çizgiyi takdirle karşıladığını belirtti. Peres, Türk iş adamlarını da İsrail’deki projelerle ilgilenmeye davet etti.
Peres, Türkiye’nin AB üyeliğine destek verdiklerini vurguladı ve bunun sadece Türkiye için değil, bölge için de büyük önem taşığının altını çizdi.
Başbakan Yardımcısı Peres, Büyükelçi Tan’dan Cumhurbaşkanı Ahmed Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve Türk halkına selamlarına iletmesini istedi.
Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçisi Namık Tan ise iki ülke ilişkilerinin her alanda ilerlediğini ifade etti. Tan, Türkiye’nin sadece iki ülke için değil, bölge barışı yararına projelere önem verdiğini söylerken, Erez sanayi bölgesi projesi için verdiği destekten ötürü Peres’e teşekkür etti ve desteğinin devamını beklediklerini dile getirdi.
Türkiye ile İsrail arasındaki 2.5 milyar dolarlık ticaret hacminin 5 milyar dolara çıkartılmasını istediklerini söyleyen Tan, iki ülke arasındaki Karadeniz’i Kızıldeniz’e bağlayacak bir koridor oluşturularak, petrol başta olmak üzere enerji ve su gibi nakil hatlarını içeren çoklu boru hatları projesiyle ilgili olarak Peres’e bilgi verdi.
Tan, iki ülkenin sadece devletler arası ilişkiler bazında değil, halktan halka ilişkilere de önem verdiğini kaydetti ve Tel Aviv yakınlarındaki Yaffo’da çalışmaları sürdürülen kültür merkezi projesinin bu alanda önemli katkı sağlayacağını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious