'Peretz'in talimatı savaş suçu'

  • Giriş : 15.05.2006 / 00:00:00

İsrail'in yeni Savunma Bakanı Amir Peretz, dün 6 Filistinli'nin ölümüyle sonuçlanan Kabatiye ve Cenin operasyonlarından övgüyle bahsetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hamas milletvekili Muşir el Masri ise "Peretz de kendinden önceki bakan gibi bir suçlu ve terörist olduğunu kanıtladı" açıklamasında bulundu.
İsrail'de Ehud Olmert'in başbakanlığında kurulan yeni hükümette Savunma Bakanı olarak görev yapan İşçi Partisi lideri Amir Peretz, dün 6 Filistinli'nin öldürüldüğü Cenin ve Kabatiye operasyonlarını övdü. Peretz, "Operasyon, teröre karşı savaşta önemli bir başarı" açıklamasını yaptı.


İSLAMİ CİHAT: "PERETZ YAPTIKLARININ HESABINI VERECEK"


Saldırı sonrası İslami Cihat örgütünün liderlerinden Şeyh Halit el Batş, yaptığı açıklamada Amir Peretz'in kendinden önceki bakan Şaul Mofaz'dan bir farkı olmadığını ve yaptıklarının hesabını vereceğini söyledi. "Peretz, Mofaz'dan daha gaddar olmak istediğini kanıtladı" diyen El Batş, Peretz'in önceki açıklamalarında sürekli barıştan ve işgali sona erdirmekten bahsettiğini söyledi. El Batş, "Ama görüldüğü gibi kurt hep kurt kalır. Ilımlı olsa bile hemen vahşi kimliğine bürünebilir. Peretz de Mofaz'dan farklı olmadığını gösterdi. İkisi de Filistinlileri öldürüyor." diye konuştu.


HAMAS MİLLETVEKİLİ: "PERETZ'İN TALİMATI BİR SAVAŞ SUÇU. DÜNYA KATLİAMI DURDURMAK İÇİN MÜDAHALE ETMELİ"


Hamas milletvekillerinden Muşir El Masri da katliamın durması için dünyayı müdahale etmeye çağırırken, operasyon emrini veren Amir Peretz'in kendinden önceki bakan Şaul Mofaz gibi bir suçlu ve terörist olduğunu kanıtladığını ifade etti. El Masri, Peretz'in talimatının bir "savaş suçu" olduğunu belirterek, dünyanın da Filistin'e yapılan yardımları kesmek yerine katliamı durdurması gerektiğini söyledi.

Filistin Yönetimi lideri Mahmut Abbas da saldırıyı kınayarak, şiddet ve istikrarsızlığı körükleyebileceği uyarısında bulundu.

Dün Batı Şeria'nın kuzeyindeki Kabatiye kasabasında İsrail askerlerince düzenlenen operasyonda, İslami Cihat'ın iki lideri dahil 5 Filistinli öldürülmüştü. Öldürülenler arasında İsrail'in son sekiz intihar eyleminden sorumlu tuttuğu İslami Cihat liderlerinden İlyas el Eşker'in de olduğu kaydedilmişti. Kabatiye'deki operasyonu yürüten İsrailli albay Ertzi Halevy Ordu radyosuna yaptığı açıklamada, Eşker'in öldürüldüğü sırada İsrail'e yeni bir intihar saldırısı yapmaya hazırlandığını söylemişti. Cenin'de de Filistin istihbarat karargahında bir güvenlik görevlisi İsrail askerleri tarafından öldürülmüştü.

Bu arada İsrail ordusu dün gece Batı Şeria'da düzenlenen operasyonla aranan 15 Filistinli'yi ele geçirdiğini duyurdu. Tutuklanan Filistinlilerin 7'sinin El Fetih, 5'inin İslami Cihat ve 4'ünün Hamas üyesi oldukları kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious