Performansı iş adamları sürdürecek

  • Giriş : 27.01.2007 / 00:00:00

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, son yıllarda yaşanan ekonomik performansın geleceğe daha umut ve kararlılıkla bakılmasını sağlayacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Şener, büyüme hızının 3 kat arttığı AK Parti hükümeti döneminde bu performansın sanayici ve iş adamları tarafından kararlılıkla sürdürüleceğine inandığını ifade etti.
Karadeniz Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (KASİF) ile Karadeniz Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD)'ın yeni merkez binasının açılışı gerçekleştirmek için Samsun'a gelen Şener, burada yaptığı konuşmasında ekonomideki gelişmelere vurgu yaptı. Şener, 2002 seçimlerinden sonra ekonominin 7.8 oranında büyüdüğüne dikkat çekti. Önceki hükümet dönemlerine göre büyüme hızının 3 kat arttığını söyleyen Abdüllatif Şener, bu performansın sanayici ve iş adamları tarafından kararlılıkla sürdürüleceğine inandığını söyledi.

Birleşmiş Milletler'e üye 192 ülke arasında Dünya'nın 4 yanında acımasızca bir yarışın olduğunu, güçlü olanın geleceği daha umutlu baktıklarını anlatan Şener, "Türkiye'de her şeyin daha güzel olması için, geleceğe umut ve kararlılıkla bakılabilmesi için iş adamları olarak ülkenin performansını artırmak zorundayız. Bunu gerçekleştirmenin yolu iyi ekonomik programlardan geçer. 59. hükümetin ekonomik programı, bu ekonomik performansı artırmaya yöneliktir. İstikrara dayalı yüksek bir büyüme oranını gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Aynı zamanda iş adamlarının da cesaretle, kararlılıkla Dünya'nın 4 yanında ülkemizin ekonomik performansını artırabilmek için mücadele vermeleri gerekmektedir. Son yıllarda yaşanan ekonomik performansın ise geleceğe daha umut ve kararlılıkla bakmamızı sağlayacağına inanıyorum. " dedi.

2002 seçimlerinden önceki 5 yıllık dönemde ülkenin yıllık ortalama yüzde 0 büyüdüğünü, seçimlerden sonraki 4 yıllık süre zarfında ise 7.8'lik bir büyüme hızına erişildiğinin altını çizen Başbakan Yardımcısı, "Bu yüksek büyüme performansı önümüzdeki yıllarda da kararlılıkla sürdürülecektir. Bunun anlamı ülkede iş adamlarına yönelik uygun zemin var demektir. Ayrıca son 3 yıl içinde yapılan özelleştirmeler ile de 22 milyar dolar kazanmıştır. Bu özelleştirmeler ile ekonominin rasyonelleşmesi yolunda önemli adımlar atılmıştır. B ekonomi artık üretim yapan ve ülkelere satan bir ekonomi haline gelmiştir. Onun için KASİF, KASİAD ve TUSKON'u kutluyorum. Dünya'ya açılma noktasında bunu başarıyla sürdürecek olan sizlersiniz." diye konuştu.

Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, KASİAD ve KASİF'in gerek Karadeniz'de gerekse Samsun'da başarılı çalışmalar yaptıklarına değindi. KASİAD'ın bir sivil toplum örgütü olarak yönetim kesimlerine sürekli sağlık bir bilgi akışı sağladığını, öneriler sunup ekonomiye olumlu katkılarda bulunduğunu hatırlatan Güzeloğlu, KASİAD ve KASİF iş birliğinin ekonomi için olumlu sonuçlar vereceğini düşündüğünü belirtti. Törende söz alan KASİF Başkanı Osman Reis, federasyon olarak sanayici ve iş adamlarının ekonomiye katkıda bulunmaları için her türlü desteği vereceklerini dile getirdi. KASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Çetinkaya ise ekonomik anlamda Samsun kalkınasilmesi için gerekli olan projelerden bahsetti. Çetinkaya, şehrin kalkınabilmesi için tanıtım eksikliğinin giderilmesi, ihtisas fuarlarının açılması, deniz ve demiryolu taşımacılığının geliştirilmesi, Samsun Limanı'nın özelleştirilmesi, limanın Mersin-Taşucu Limanı'a demiryolu ile bağlantı yapılması ve şehri Sarp'a bağlayacak olan bir demiryolu hattının inşa edilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Konuşmaların tamamlanmasının ardından Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ile milletvekilleri, binanın açılış kurdalesini kesti. Daha sonra yeni binayı gezerek inceleme bulunan Şener, klasik müzik konseri veren grubun önünde dururak bir süre dinledi. Tören plaketlerin verilmesiyle sona derdi. Açılış törennde AK Parti Milletvekillerinden Musa Uzunkaya, Suat Kılıç, Mustafa Demir, Mehmet Kurt, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Emniyet Müdürü Mustafa İlhan, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Sakoğlu ile çok sayıda sanayici ve iş adamı da hazır bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious