Perihan Mağden'e hapis cezası!

Perihan Mağden'e hapis cezası!.8991
  • Giriş : 14.03.2009 / 11:14:00

Perihan Mağden, Ozan Arif ve İsmail Türüt'e hakaretten mahkum oldu..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ozan Arif ile İsmail Türüt'e basın yoluyla hakaret eden Radikal yazarı Perihan Mağden 6 ay hapse mahkum oldu. Ceza paraya çevrildi

Radikal gazetesi yazarı Perihan Mağden, Ozan Arif ile Karadenizli türkücü İsmail Türüt'e yayın yoluyla hakaret suçundan mahkum oldu. Plan Yapmayın Plan kaseti ile Hrant Dink'in katil zanlılarını övdüğü gerekçesiyle Karadenizli türkücü İsmail Türüt'ü yerden yere vuran, Ozan Arif'i de faşistlikle itham eden gazeteci Perihan Mağden'in davası karara bağlandı. Beykoz 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasına sanık Perihan Mağden katılmadı. Esas hakkındaki savunmasını yapan Mağden'in avukatı, yazının bütünlüğü içinde değerlendirildiğinde hakaret suçunun oluşmadığını öne sürerek, “Yazı eleştiri niteliğindedir. Bu nedenle müvekkilimin beraatini talep ederim” dedi.

Ceza tecil edilmedi
Beykoz 2. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Tamer Akgökçe, yazılarında Ozan Arif ile İsmail Türüt'ün onur, şeref ve saygınlığına saldırdığı gerekçesiyle Radikal gazetesi yazarı Perihan Mağden'i önce 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Suçun alenen işlendiğini dikkate alan hakim, 1/6 oranında artırdığı bu cezayı 7 aya çıkardı. Hakim, duruşmalardaki iyi halini dikkate aldığı Perihan Mağden'i toplam 174 gün hapse mahkum etti. Hakim Tamer Akgökçe, bu cezayı toplam 3 bin 480 TL para cezasına çevirdi. Mahkeme, Yargıtay yolu kapalı olan bu cezayı tecil etmedi.

O kalem artık sabıkalı
Öte yandan, duruşma çıkışı basın mensuplarına davayı değerlendiren Ozan Arif ile İsmail Türüt'ün vekili Avukat Ömer Yeşilyurt, “Perihan Mağden, bir çok konuda konuştu ama kimse onunla uğraşmadı. Biz meydanı boş bırakmadık ve o kalem o kalem artık sabıkalı” dedi. Avukat Yeşilyurt, bir soru üzerine, Ozan Arif ile İsmail Türüt adına açtıkları 40 bin YTL'lik tazminat davasının da sürdüğünü kaydetti. Rota Müzik Menajerlik Genel Müdürü Süleyman Aydın da, yaptığı açıklamada, her fırsatta Karadenizli türkücü İsmail Türüt'e saldıran Perihan Mağden'in davayı kaybettiğini belirterek, “Dayanaksız iddialarla Türüt'ü suçlayan, bir gazeteciye yakışmayacak ifadeler kullanan Perihan Mağden'i hukuk cezalandırdı” dedi.

Karadenizli türkücü İsmail Türüt, Beykoz Adliyesi'ndeki davada ifade verdikten sonra, Ozan Arif ve avukatı Ömer Yeşilyurt'la birlikte gazetecilerin sorularını cevaplandırmıştı. Türüt, “Perihan Mağden'in peşini bırakmayacağım” demişti.

Türüt ile Arif'i ağır bir dille suçlamıştı
Perihan Mağden, Radikal'deki “Plan Yapmayın Plan / Çakal Yesun Anani” ve “Feci Şahsi Yazı” başlıklı yazılarında ağır ifadeler kullanmıştı

Radikal gazetesi yazarı Perihan Mağden, 18 Eylül 2007 tarihli 'Plan Yapmayın Plan / Çakal Yesun Anani' başlıklı yazısında özetle şunları yazmıştı: “İsmail Türüt diye 1 yaratık var. Şişmandan ziyade şişmiş
1 adam: Böyle helllyum gazını basmışlar arkasından, şişirmişler şişirmişler, bi iple bağlı yere, ipi kessen bi yerinden uçup gidecek: öyle bi amorf balon.
...Büyük Faşist Ozanbeyin Ozan Arif yazıyor, İsmail Türüt okuyor. Parçanın adı: 'Plan Yapmayın Plan'- içinde Ogün'ler, Yasin'ler geçiyor. Sözleri yazan Ozan Arif Faşisti ”Sözlerimin arkasındayım“ diyor. Ve fakat yasinlerle, fatihalarla tabii ki bizim anladığımız şeyleri kast
etmemiş. Dualarla yazılmış mısralarmış'a getiriyor. Kullanılırmış bunlar tabir olarak!

Faşist açtı mahkemeyi
...Rahip Santoro'yu öldüren de 'Küçük Ogün'dü, Hrant Dink'i öldüren de 'Küçük' Ogün. Çok sevilen, çok anlamlı bir isim Karadeniz'de anlaşılan. Şarkıda da: ”O gün öyle desinler/Bugün böyle desinler/Fatiha'lar, Yasinler/Bitmez Karadeniz'de“ deniliyor zaten....”
Perihan Mağden, 16 Ekim 2007 tarihli “Feci Şahsi Yazı” başlıklı yazısında ise Ozan Arif'i şu ifadelerle suçluyor: “...(Şimdi Faşist Ozan Arif açtı aynı gerekçeyle mahkemeyi.)...”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*