Perinçek mitingi üç saat erken bitirdi

  • Giriş : 09.06.2007 / 15:39:00

İşçi Partisi (İP) tarafından düzenlenen mitinge katılım hayal kırıklığına neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İP Genel Başkanı Doğu Perinçek, Diyarbakır'da boş alanlara konuştu. Diyarbakırlıların ilgi göstermemesi nedeniyle miting planlanandan 3 saat önce bitirildi.

İP'nin düzenlediği ve Türkiye'nin birçok kentinden insanların da katılımının planlandığı mitinge yaklaşık bin kişi katıldı. İşçi Partisi tarafından düzenlenen "Birlik ve Kardeşlik" mitingi İstasyon Meydanı'nda sona erdi. Yapılan mitinge İP Genel Başkanı Doğu Perinçek, emekli askerler, Atatürkçü Düşünce Derneği üyeleri ve diğer illerden getirilen bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Bir haftadan bu yana yapılan mitinge davet çağrılarına Diyarbakır halkı ilgi göstermedi. İP'nin Türkiye'nin Ankara, İstanbul, Elazığ gibi kentlerinden onbinlerce insanın Diyarbakır'daki mitinge geleceği beklentisi ise boş çıktı. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı mitinge yaklaşık bin kişi katıldı.

Saat 11.00'de başlayacağı belirtilen miting katılımın artması için 12.30'da ancak başlayabildi. Bütün çabalara rağmen, Türkiye'nin dört bir yerinde gelen kişiler bin kişiyi bulamadı.

Diyarbakır'daki Birlik ve Kardeşlik Mitingi için getirilen Türk bayrağı taşıyacak kimse bulunmadığı için yere bırakıldı.

Mitingde konuşan İP Genel Başkan Yardımcısı emekli Korgeneral Yaşar Müjdeci, konuşmasında ABD'ye yüklendi. ABD'nin Büyük Ortadoğu Projesi'nin İslam ülkelerini bölmek amaçlı olduğunu belirten Müjdeci, Türkiye'nin AB'ye alınma sürecinin ülkeyi parçalama olduğunu savundu.

İP Genel Başkanı Doğu Perinçek konuşmasına Kürtçe ve Türkçe "Hoş geldiniz" diye başladı.

"Amerika bugün uzaydan İstasyon Meydanı'nı gözetliyor" iddiasını öne süren Perinçek, mitinge gelenlere sık sık "Kahrolsun ABD emperyalizmi" sloganını attırdı. Parçalanması için Türkiye'nin Avrupa kapısında bekletildiğini iddia eden Perinçek, "Türkiye'yi parçalamak için Avrupa'nın kapısında bekletiyor. Kim bekletiyor. Amerika bekletiyor. Türkiye'yi parçalama hayallerini beslemeyenlere Diyarbakır'dan bayrak gösterelim. Diyarbakır daha önce birçok başbakan tarafından "Avrupa'ya giden kapı" olarak gösterildi. Diyarbakır, Avrupa kapısı, birleşmenin kapısıdır. Türkiye Diyarbakır'dan birleşecek. Buradan ilk tohumları attık. Türkiye'nin her tarafına yayılacaktır bu ateş." dedi.

Genelkurmay Başkanlığı'nın teröre karşı "kitlesel refleks" gösterilmesi talebine gönderme yapan Perinçek şunları söyledi: "Bugünden itibaren hepimiz Mehmetçiğiz. Bu memleketin çocuklarını Mehmetçik olmaya çağırıyoruz. Çocuklarımız toprak altında omuz omuza yatıyor. Türk-Kürt hepimiz birbirimize karışmışız. Bir ırmak gibi olmuşuz. Nasıl bir ırmak suyunu ayıramazlarsa bizi de ayıramazlar."

Terör örgütü PKK'dan hiç bahsetmemesiyle dikkat çeken Perinçek, herkesi bu bayrak altında birleşmeye davet ederek, teröristler için de "Ellerine silah verilenler bu bayrak altında birleşsin" ifadesini kullandı.

İP'nin mitinginde Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Türk-İş 9. Bölge Başkanlığı ve Vatansever Kuvvetler Güçbirliği'nin Doğu ve Güneydoğu üyeleri katılarak destek vermeye çalıştı. Bütün çabaları rağmen zar zor bin kişinin toplandığı miting için Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü 700 polis memuru görevlendirdi.

Polis miting alanına gelen insanların üstünü didik didik ararken, İstasyon Meydanı çevresinde de kuş uçurtmadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious