Perinçek neden 'reddi hakim' talep etti?

Perinçek neden 'reddi hakim' talep etti?.10321
  • Giriş : 20.10.2008 / 17:02:00
  • Güncelleme : 20.10.2008 / 17:03:37

''Ergenekon'' davasına ikince kez ara verilirken, Kerinçsiz ve Doğu Perinçek reddi hakim talebinde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ergenekon davası kapsamında hakim karşısına çıkan İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek, bir partinin programı, merkez karar kurulu ve parti faaliyetlerinin Anayasa Mahkemesi tarafından yargılanacağını belirterek, "Bu davaya siz bakamazsınız, Anayasa Mahkemesi'nin yetkilerine tecavüz ediliyor" dedi.

"Terör örgütü kurmak"la suçlanan Perinçek, duruşmada verdiği ifade sırasında zaman zaman sinirlenerek, "Bir partinin programı, merkez karar kurulu kararları, parti faaliyetleri işin içine girdiği zaman suçun tanımı ile faaliyetleri aynı olduğu bu davaya Anayasa Mahkemesi bakar. Başkan ve yöneticilerin merkez karar kurulu kararlarında suç örgütü oluşturduğu tespit edildiği zaman parti kapatılır. Bunların hepsi parti kapatma olarak tanımlanmıştır. Anayasa Mahkemesi yetkililerine tecavüz edilmektedir. Siz buna izin veremezsiniz. Bu davaya siz bakamazsınız. Ben bunun 40 senelik uzmanıyım. Türkiye'de bu konuda kitap yazmış tek hukukçuyum. Suç örgütü kurduğumuz söyleniyor. Buna siz karar veremezsiniz. Şu anda hukuk ve anayasa çiğneniyor. Bunu çok iyi tespit edin" diye konuştu.

Perinçek, bu tespitlerin Anayasa Mahkemesi'ne gönderilmesi gerektiğini belirterek, "Bizi Anayasa Mahkemesi yargılasın. Parti yöneticileri olarak hukuksuz bir şekilde dinlendi. Bunları da gönderin. Mayıs ayından sonrakileri de gönderin. Bununla ilgili Yargıtay'a başvuru yapılmış. Yargıtay bunu umursamıyor. Yargıtay başkanlar kurulu toplanıyor ve 'kimse buna karışamaz' deniliyor. Bu konunun ciddiyetle takip edilmesini istiyorum. İddianamede İşçi Partisi'nin, Ergenekon örgütünü suç örgütü haline getirdiği belirtilmiştir. Burada Yargıtay'ın yetkileri gasp edilmiştir. Milli Selamet Partisi'nin askeri mahkeme tarafından yargılandığı sırada da aynı durumlar vuku bulmuştur. Eğer Anayasa Mahkemesi bizim partimizi kapatırsa Ceza Muhakemeleri Kanunu tarifleri açısından yöneticilerin durumunu ele alırsınız. Kesinlikle hukuku çiğniyorsunuz. Başka bir şey yapamazsınız. Bu bir ön meseledir, lütfen bunu inceleyin" diye konuştu.

İşçi Partili sanıkların ve Perinçek'in de avukatı olan Ceyhan Mumcu duruşma öncesi Ergenekon davasında yapacakları savunmanın detaylarını açıklamıştı.

Mumcu, ilginç bir ismi tanık olarak kullanacaklarını açıklamıştı.Bu isim ise AK Parti'ye açtığı kapatma davası ile bir anda gündeme oturan Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'dan başkası değildi.

Mumcu'ya göre Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın İşçi Partisi için ihtar vermemesi davanın en önemli kanıtlarından biri. Yalçınkaya'nın bir çok partiyi uyardığını ve iki parti hakkında kapatma davası açtığı halde İşçi Parti hakkında işlem yapmadığı tezine sarılan Mumcu, davanın ilk duruşmasında yargılama yerine ve yetkilendirme makamına itirazlarının olacağını açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*