Perinçek şarlatan, Kızılelma koalisyonu temelsiz

  • Giriş : 02.02.2006 / 00:00:00

İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek’in ülkücü hareketin lideri merhum Alparslan Türkeş’i ‘Amerikan tetikçisi’ olarak nitelemesinin ardından başlayan tartışma büyüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Perinçek’in bir dönem bölücübaşı Abdullah Öcalan’la çekilmiş samimi fotoğraflarını hatırlatan Öztürk, İP liderinin başını çektiği Kızılelma koalisyonuna da sert tepki gösterdi: “Türkiye’nin içinden geçtiği bu bunalımlı dönemde, kendilerini ‘Kızılelma’ koalisyonu olarak adlandıran topluluk, kendi reklâmlarını yapma çabası içerisinde olan birkaç kişinin peşinden koştuğu temelsiz bir harekettir.” Ülkücülerle Perinçek arasında en ufak bir işbirliğinin bile olamayacağına dikkat çeken Öztürk, “Aksini savunanların da aramızda yeri olmamıştır, bundan sonra da olmayacaktır.” dedi. Perinçek, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir toplantıda Alparslan Türkeş ve Devlet Bahçeli'ye sert suçlamalar yönelterek, milliyetçi camianın önde gelen bu iki ismini Amerikan tetikçisi olarak itham etmişti. Perinçek'in açıklamalarına Doğu'nun başbuğu Yılma Durak ve Tuğrul Türkeş'in ardından Harun Öztürk'ten de cevap geldi. Zaman'ın sorularını cevaplayan Öztürk, “Başbuğumuz Türkeş'i ve Genel Başkan'ımızı Amerikan tetikçisi olarak itham etmek şarlatanlıktır." diyor. Ülkücülere Perinçek'le ilgili çok önemli mesajlar veren Öztürk, "1980 öncesinde dergilerinde, ülkücüleri hedef göstererek öldürülmelerine, yaralanmalarına sebep olan bu şahıs, karakteri itibarıyla her türlü hainliği yapmaya kabiliyetlidir." ifadelerini kullanıyor. Kızılelma’yı da temelsiz bir hareket olarak tanımlayan Öztürk, bu söylemlerin yeni olmadığına ve tüm milliyetçilerin kaygı duyduğu konular olduğuna dikkati çekiyor. Doğu Perinçek’e yüklenen Öztürk, "Bu tip kişiler, bitmekte olan siyasi hayatlarına renk katmak için Türk milliyetçiliğini ve millilik kavramlarını kullanarak dikkatleri üzerinde toplamaya çalışıyor.” diye konuşuyor.

Bizi sokağa çekemezler

Ülkü Ocakları Genel Başkanı Harun Öztürk, ‘birileri'nin ülkücüleri bazı gruplarla karşı karşıya getirmek için provokasyonlar yaptığına da dikkat çekiyor. Trabzon'da ve İzmit'te Ülkü Ocaklarına bomba atıldığına dikkat çeken Öztürk, "Bu oyuna düşmeyeceğiz. Bizi sokağa çekemezler." diyor. Öztürk, Türkiye'de hâlâ istikrarı istemeyen ve ülkeyi karıştırmak isteyen güçler olduğuna işaret ediyor. Öztürk, ülkücülere, Perinçek’in Bekaa Vadisi’nde Öcalan’a yaptığı ziyareti hatırlatıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious