Perinçek'e "soykırım" cezası

  • Giriş : 19.12.2007 / 15:14:00

İsviçre Federal Mahkemesi, "Ermeni soykırımı"nı inkar edip, ırkçılık yaptığına karar verilen Doğu Perinçek'in mahkumiyetini onadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İsviçre Federal Mahkemesi, sözde "Ermeni soykırımı"nı inkar edip, ırkçılık yaptığına karar verilen İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in mahkumiyetini onayladı. Mahkemenin onama kararının ardından Perinçek'e verilen 9 bin Frank tutarındaki paraya çevrilmiş 90 günlük hapis cezası ve 3 bin Frank da para cezası olarak onaylanmış oldu. İsviçre'nin en üst yargı kurumu olan mahkeme, "Ermeni soykırımı"nın pekçok tarihçi, Avrupa Parlamentosu(AP) ve pekçok parlamento tarafından soykırım olarak kabul edildiğine işaret etti.

İNKARDAN DAVA AÇILDI

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, sözde Ermeni soykırımını "inkar" yasasını ihlal ettiği gerekçesiyle İsviçre'nin Lozan kentindeki mahkeme tarafından yargılanmış, 6 Martta başlayan duruşmalar sonunda verilen kararda, Perinçek, 90 gün hapis cezası karşılığında her günü 100 İsviçre Frangı (yaklaşık 115 YTL) olmak üzere 9 bin İsviçre Frangı para cezasına çarptırılmış ve bu ceza iki yıl tecil edilmişti. Mahkeme, bunun dışında 3 bin İsviçre Frangı para cezasına çarptırdığı Perinçek'in, bu parayı hemen ödemediği takdirde 30 gün hapis yatmasına hükmetmiş ve 5 günlük süre tanımıştı.
Perinçek'in ayrıca 1000 İsviçre Frangını sembolik olarak bu ülkedeki Ermeni cemaatine ve 10 bin İsviçre Frangını dava açan Sarkis Şahinyan'a ödemesi istenmişti. Mahkeme masrafı olarak da Perinçek'in 5873,55 İsviçre Frangı ödemesine karar verilmişti.

Perinçek de mahkemenin kararını temyize taşımıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious