Perinçek'i kızdıran soru

  • Giriş : 08.03.2007 / 00:00:00

İsviçre'deki davada "Siz faşist misiniz" diye soran savcıya Perinçek "Bu ifadeyi kendime hakaret sayarım" diye yanıt verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Perinçek'le savcının 'faşist' tartışması

Lozan'daki duruşmada İsviçreli savcı "Faşist misiniz?" diye sordu. Perinçek ise "Bunu hakaret kabul ederim" dedi.

İsviçre'de, "Ermeni soykırımının emperyalist bir yalan" olduğunu söylediği için hakkında dava açılan İşçi Partisi lideri Doğu Perinçek, önceki gün Lozan kentinde başlayan ve 9 Mart'a kadar devam edecek davada, savcı Eüe Cotter'in, "Siz faşist misiniz? Kendinizi ırkçı olarak tanımlayabilir misiniz?" sorusuna muhatap oldu.

İlginç diyalog Önceki gün sabah saatlerinde başlayan ve akşam geç saatlere kadar devam eden duruşmada İşçi Partisi lideri Doğu Perinçek, savunmasını Almanca olarak yaptı. Duruşma sırasında savcı Eüe Cotter, "Sayın Perinçek, siz faşist misiniz? Kendinizi ırkçı olarak tanımlayabilir misiniz" diye sordu. Perinçek ise soruyu, "Hayır ben ömrümü faşizme karşı mücadele ile geçirdim. Bunu hakaret sayarım" diye yanıtladı. Daha sonra duruşmanın İsviçreli hâkimi ile Perinçek arasında da şu diyaloglar yaşandı:

'Soykırım değil'

Hâkim: Peki Sayın Perinçek, Ermeniler neden güneye sürüldü?
Perinçek: Bu bir gerçektir ama o dönemde Lübnan, Irak Osmanlının sınırları içindeydi. Ermeniler Osmanlının sınırlarının dışına atılmadı. Bu önlemler soykırım olarak kabul edilemez.
Hâkim: Peki bu sürülenler, yerleri değiştirilenler nasıl oldu da öldü?
Perinçek: Ben bu soruyu kendi davamla ilişkili bulmuyorum. Benim konferansımda bu konu üzerine konuşmadım. Tehciri cezalandıran İsviçre yasaları yok ki.
Doğu Perinçek, hâkimin "Eğer uluslararası uzman bir komisyon, 'evet soykırım olmuştur' dese siz kabul eder misiniz?" şeklindeki sorusunu ise "Ben hiçbir zaman kabul etmem, Türk milletine soykırımcı dedirtmem" sözleriyle yanıtladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious