Perinçek'in kızı Çin radyosunda

Perinçek'in kızı Çin radyosunda.12304
  • Giriş : 26.04.2008 / 14:57:00

Perinçek'in küçük kızı Kiraz Perinçek'in Çin Uluslararası Radyosu'nun (CRI) Türkçe haberler bölümünde program yaptığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

rgenekon Operasyonu'nda gözaltına alınan ve tutuklanarak Tekirdağ F Tipi Cezaevi'ne konulan Doğu Perinçek'in küçük kızı Kiraz Perinçek'in Çin Uluslararası Radyosu'nun (CRI) Türkçe haberler bölümünde program yaptığı ortaya çıktı. İnternet sitesi Gazeteport'un haberine göre Çin Uluslararası Radyosu Türkçe Bölümü, 21 Ekim 1957'de yayın hayatına başladı. Çin Radyosu, yaptığı Türkçe yayınla Türkiye ve Orta Asya Türk Cumhuriyetleri'ne ulaşıyor.

Çin Uluslararası Radyosu, Türkçe dışında 43 ayrı dilde yayın yapıyor. Bu radyo ile Çin neredeyse tüm dünyaya açılıyor. Çin Uluslararası Radyosu'nun Türkçe bölümünde "Kültür Dünyasından", "Çin Mutfağı", "Çince Öğreniyoruz" ve "Çin Müziğinden Esintiler" gibi programlar hazırlanıyor.

CRI Türkçe Servisi'nde çalışan Kiraz Perinçek, 23 Ekim 2007 tarihinde, Türkçe Servisi'nin 50. yıldönümü özel programında şunları söylemişti: "Ben Mart 2006'da, yani 1 sene 7 ay önce geldim. Tabii 50 yıllık bir süre içinde, 1.5 sene çok kısa bir süre. Ama önemli bir değişime tanık olduğumu düşünüyorum. Örneğin Ağustos ayının başında Çin Uluslararası Radyosu 9 dilde internet radyosuna geçti. Türkçe de bu dillerden bir tanesi. Onun dışında radyo dinleyicilere yönelik "İpek Yolu" gazetesi çıkarmaya başladı ve yayın akışı çok zenginleşi. Buradaki Türklerin -gerek öğrenci olsun, gerek burada çalışanlar olsun- katkılar sunduğu, daha zengin, daha canlı bir yayın akışı oluştu."

CRI Türkçe Servisi'nin Çin ve Türkiye arasında bir dostluk köprüsü kurduğuna dikkat çeken Kiraz Perinçek, konuşmasını şöyle sürdürmüştü: "Çin Uluslararası Radyosu, dünyanın önde gelen radyolarından bir tanesi. Benim için Çin Uluslararası Radyosu'nun şöyle bir farkı olduğnu gözlemliyorum. Yani sömürgeci, yayılmacı bir zihniyetle değil, gerçekten kendini anlatmak için, Çin halkını, Çin geleneklerini, Çin kültürünü ve tarihini anlatmak, dostluk kurmak için yayın yapan bir radyodur."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious