Perre gün ışığına çıkıyor

Perre gün ışığına çıkıyor.32206
  • Giriş : 19.01.2008 / 12:22:00

Kommagene Uygarlığının 5 büyük kentinden biri olan Perre Antik Kentideki kazı çalışmaları antik kenti gün yüzüne çıkarıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

2001 yılında Adıyaman Valiliği Özel İdare kaynaklarıyla Müze Müdürü Fehmi Eraslan başkanlığında başlatılan kazı çalışmaları sonucunda antik kente ait bulgular gün yüzüne çıkarıldı. 7 yıl boyunca 52 galeride yapılan kazı ve temizlik çalışmalarında, 51 oda mezar, 337 lahit mezar, 1 villa kalıntısı, 1 heykel, 1 sunak, 1 tonozlu tünel ve sarnıç, 1 kabartma, 398 adet sikke ve arkeolojik buluntu gün ışığına çıkarıldı.

Adıyaman Valisi Halil Işık, il merkezinde bulunan Perre Antik Kentin, Nemrut Dağı'ndan sonra ikinci muhteşem kültür alanı olarak turistlerin, ilgi odağı haline gelmesine, bölgede konaklama süresinin uzatılmasına önemli katkı sağlayacağını söyledi.

Işık, Valilik İl Özel İdaresi imkanlarıyla 2001 yılından itibaren başlatılan kazı ve temizlik çalışmalarının 2007 yılında hızlandırıldığını söyleyerek, "İlimizin turizmde bir marka olabilmesi için ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtım faaliyetlerinde bulunulacak olan turizm fuarlarına katılmaya gayret edeceğiz. İlimizin potansiyel kültürel varlıklarının değerlendirilebilmesi için gerekli olan kazı, restorasyon, yayın basımı, kamulaştırma vb. tüm konularda çalışmalarımızı artırarak devam ettireceğiz. İlimizi orta ve uzun vadede bir kültür turizmi merkezi haline getirmek için gerekli plan ve çalışmaları hızlandıracağız." dedi.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious