Pertol fiyatları artmaya devam edecek

Pertol fiyatları artmaya devam edecek.10781
  • Giriş : 07.11.2007 / 20:58:00

Uluslararası Enerji Ajansı'na (UEA) göre, petrol üretiminin talebi karşılamakta zorlanması durumumda, gelecekte tüketicileri daha yüksek fiyatlar bekliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

26 sanayileşmiş ülkeye danışmanlık hizmeti veren uluslararası ajansın yıllık "Dünya Enerji Görünümü" Raporuna göre, dünyanın petrol talebini doyurmak için 2006-2030 yılları arasında 5,4 trilyon dolar yatırım yapılması gerekiyor. Yatırımın daha çok petrol sahalarının geliştirilmesi ve yenileştirilmesi için harcanması ihtiyacı bulunuyor.

Rapora göre, bu yatırımın yapılmaması durumunda yaşanacak sıkıntı, fiyatları daha da yükseltebilecek.

Dünya petrol talebi yılda yüzde 1,3 oranında artacak ve 2030 yılında günlük 116,3 milyon varile ulaşacak. Ancak Çin ve Hindistan'ın beklentilerden daha hızlı büyümesi durumunda, talebin 2030 yılında günlük 120 milyon varile ulaşması ve fiyatların daha da artması bekleniyor.

Rapora göre, petrol tüketicisi ülkeler, gelecekte Ortadoğu'daki Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi ülkelere ve Rusya'ya daha bağımlı hale gelecek ve bu da enerji güvenliği risklerini artıracak. Raporda, OPEC'in şu an yüzde 42 olan dünya petrol arzındaki payının ise 2030 yılında yüzde 52'ye ulaşması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious