Pervari ve Cudi Dağı'nda petrol umudu

  • Giriş : 16.04.2007 / 00:00:00

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) bu yıl sondaj çalışmalarını arttırarak sürdürecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kara ve deniz alanlarında yapılan petrol ve doğal gaz arama ve sondaj çalışmalarını son üç yılda iki katına çıkaran TPAO, bu yıl 72 yeni kuyuda sondaj çalışmaları gerçekleştirecek.

TPAO CUDİ DAĞINDA

TPAO'nun 2007 yılı sondaj arama programına göre kuruluş, Erzurum, Ayvalık, Bafra-Samsun, Isparta ve Suriye sınır civarı gibi yeterince aranmamış basenlerin yanı sıra Pervari-Siirt, Cudi Dağı-Şırnak gibi yörelerde de arama faaliyetleri sürdürecek. Bu kapsamda TPAO'nun Pervari-Siirt'te Okçular-1 kuyusunda sondaj çalışmalarına devam ettiği öğrenildi. Programa göre TPAO belirlediği bölgelerde toplam 72 kuyuda ham petrol ve doğal gaz aramalarına ilişkin sondaj faaliyetlerini sürdürecek. Sondaj çalışmaları kapsamında 154,2 bin metrelik sondaj çalışmaları gerçekleştirilerek yeni rezervlerin tespitine çalışılacak. TPAO geçen yıl 63 kuyuda 102,8 bin metrelik sondaj yaparken, bu sayı 2005 yılında 48 kuyu, 2004 yılında 34 kuyu ve 2003 yılında ise 32 kuyu olarak gerçekleşmişti.

SONDAJ YAPILACAK BÖLGELER

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının bu yıl içinde yeni sondaj çalışmaları yapılacak bölgelerin başında, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi ile Marmara bölgesi geliyor. Program çerçevesinde, bu yıl Batman'da 29, Adıyaman'da 6, Trakya'da 29, İstanbul'da 9, diğer bölgelerde ise 3 ayrı kuyuda sondaj faaliyetleri sürdürülecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious