Pervez Müşerref Genelkurmay Başkanlığı'nı bıraktı!

Pervez Müşerref Genelkurmay Başkanlığı'nı bıraktı!.9661
  • Giriş : 28.11.2007 / 09:35:00
  • Güncelleme : 28.11.2007 / 09:41:09

Pakistan'da kriz sürüyor .Müşerref, üniformasını çıkararak siyasi krizi aşmak istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, tartışmalara yol açan Genelkurmay Başkanlığı görevini bıraktı.

Sivil devlet başkanı olarak yemin etmeden bir gün önce başkent İslamabad yakınlarındaki Ravalpindi'de düzenlenen devir teslim töreninde konuşan Müşerref, Pakistan ordusuna veda ettiğini bildirmekten üzüntü duyduğunu belirterek ordunun Pakistan'ın kurtarıcısı olduğunu söyledi.

Duygusal bir konuşma yapan Müşerref, Genelkurmay Başkanlığı görevini kendisinden devralacak kişinin Pakistan ordusunu yeni zirvelere taşıyacağından emin olduğunu ifade etti.

Müşerref, daha sonra genelkurmay başkanlığı görevini törenle General Eşfak Kayani'ye devretti.

Müşerref, 6 Ekim'de devlet başkanı seçilmiş, ancak muhalefet hem devlet başkanlığı hem de genelkurmay başkanlığını üstlenmesinin yasal olmadığı gerekçesiyle Yüksek Mahkeme'ye başvurmuştu.

Müşerref, mahkemenin itirazları reddetmesiyle, "Genelkurmay başkanlığından istifa ederek sivil devlet başkanı olarak görevine devam edeceği" sözünü yerine getirmiş oldu.

Pakistan'daki muhalefet, ABD destekli Müşerref'in genelkurmay başkanlığını bırakmasını ve 3 Kasım'da ilan edilen olağanüstü halin kaldırılmasını istiyordu.

Devlet ve genelkurmay başkanlığı görevlerini bir arada yürüten Müşerref, üniformasını çıkararak siyasi krizi aşmak istiyor.

Müşerref'in genelkurmay başkanlığını bırakması 1999 darbesinden sonra sivil yönetime geçişte önemli bir aşama olacak.

Pakistan'da 8 Ocak'ta genel seçimler yapılacak.

Pakistan'da olağanüstü hal

Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, 3 Kasım'da ''ülkedeki aşırı dincilerin isyanı ve yargının müdahaleleri'' nedeniyle olağanüstü hal ilan etmiş ve anayasayı askıya almıştı.

Olağanüstü hal ilanının ardından aralarında avukat, yargıç ve siyasi parti yetkililerinin de bulunduğu bin 500'den fazla kişi gözaltına alınmıştı.

ABD'nin radikal İslamcılarla mücadelesinde en önemli müttefiki Müşerref'e yönelik uluslararası baskı da sürüyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon ve ABD Başkanı George Bush olağanüstü hal uygulamasına son verilmesini istiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious