Peşmerge bakandan sivil güvence

Peşmerge bakandan sivil güvence.8509
  • Giriş : 22.02.2008 / 20:06:00

Irak'ın kuzeyinde bulunan yerel Kürt hükümetine bağlı Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Cebbar Yaver, kara operasyonunun sivil halkın yaşandığı alanlardan uzak bir bölgede gerçekleştirildiğini kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cihan muhabirine telefonla bilgi veren Cebbar Yaver, Türk askerinin PKK terör örgütünü hedef alan harekâtının kendi denetimleri altındaki bölgede gerçekleşmediğini açıkladı.

Yaver şunları söyledi: "Operasyon Peşmerge gücünün ve sivil halkın bulunmadığı alanlarda. Bu bölge daha önce boşaltılmıştı. Operasyonun durumu ancak uydu sistemi ile takip edilebilir. Çünkü bölgeye ulaşmak her koşuldan zor."

Cebbar Yaver, sınıra kuvvet sevk ettikleri yönündeki haberlere de açıklık getirdi. Peşmerge kuvvetlerinin sınıra sevk edildiği yönündeki haberlerin doğru olmadığını kaydeden Yaver, "Bölge Başkanımız Mesud Barzani'nin Dohuk kentinde daha önce planlanmış bir programı bulunuyordu.

Bu nedenle koruma görevlileri kendisinden önce bölgeye giderek, geçeceği güzergâhlar üzerinden önlem alıyor. Bu durum, "Peşmerge sınıra sevk ediliyor" şeklinde yorumlandı. Fakat böyle bir şey yok." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious