Peşmerge Musul'a girdi

Peşmerge Musul'a girdi.13539
  • Giriş : 01.02.2008 / 10:12:00

Musul'da peşmergelerin, bölgesel yönetime bağlamak amacıyla Musul'un belli kesimlerini işgal ettiği öne sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Irak hükümeti, ülkenin kuzeyindeki Musul kentinde El Kaide üyelerine yönelik geniş çaplı operasyon için hazırlıklarını bütün hızıyla sürdürüyor. Bağdat ve Anbar eyaletlerinde güç kaybeden El Kaide'nin Musul'da toplandığını düşünen Maliki yönetimi, kenti örgüt üyelerinden 'temizlemeye' kararlı olduğunu belirtti. Şu ana kadar Irak ve Amerikan askerlerinden oluşan yaklaşık 20 bin kişilik gücün, operasyon merkezi olarak kullanılan Musul'daki Gazlani üssünde toplandığı bildirildi.

PEŞMERGE MUSUL'A GİRDİ

Öte yandan birçok etnik ve dini grubun birlikte yaşadığı Musul kentinde düzenlenecek geniş çaplı bir operasyonun, bölgedeki gerilimi tırmandıracağı tahmin ediliyor. Londra'da Arapça yayımlanan Kuds El Arabi gazetesi ise, Musul'da asıl korkunun, El Kaide'ye yönelik operasyonlarda Kuzey Irak'taki bölgesel yönetime bağlı Peşmerge güçlerinin aktif rol almasından kaynaklandığını yazdı.

Konuyla ilgili kaygılarını dile getiren Iraklı milletvekili Üsame El Necefi de, Peşmergenin Musul'daki operasyonlara katılmasının, kentin 'Kürtleştirilmesi' planlarına hizmet edeceğini savundu. Necefi, kentin belirli kesimlerine yerleşen Peşmergelerin, oluşacak fiili durumla bu bölgeleri Kuzey Irak'taki bölgesel yönetimin sınırları için alabileceği uyarısında da bulundu. Gazete, Musul'daki kaynakların da, Tel Afer, Zimar ve Sincar gibi bölgelere Peşmergelerin yerleştiğini doğruladığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious