Peşmerge tugayları Bağdat'a giriyor

  • Giriş : 09.01.2007 / 00:00:00

ABD Başkanı Bush, yeni Irak planını yarın açıklıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Savaşta gayriresmi rakamlara göre 655 bin kişinin öldüğü Irak’ta mezhep çatışmaları tüm hızıyla sürüyor. ABD Başkanı George Bush, Irak’ta güvenlik kontrolünü sağlayabilmek için geniş kapsamlı bir plan hazırladı. Planının basına sızan bölümlerine göre 20 bin Amerikan askeri daha Irak’a gönderilecek. Böylece Irak’taki Amerikan askeri sayısı 180 bin olacak. ABD aynı zamanda Ordu’ya 1 milyar dolarlık bir ek ödenek ayıracak. ABD askerleri, 1 milyar dolarla okul, kamu binaları ve altyapıyı onararak ’gönülleri kazanacak’.

Güvenlik operasyonlarına Iraklı güçlerin de katılmasını öngören plana göre Kuzey Irak’taki Kürt peşmergeler Bağdat’a konuşlandırılacak. Irak Başbakanı Maliki, 10 bin silahlı peşmergenin Bağdat’a gireceğini doğrulayarak, “Başkentte Sünni ve Şii milisler bulunuyor. Kontrolün önemli bir bölümü onların elinde... Tarafsız güçlere ihtiyacımız var” dedi. New York Times ise, “Saddam döneminden bu yana Araplar ve Kürtler birbirlerine olumlu duygular beslemiyor. Kürtler’in Bağdat’a girmesi iç çatışmayı daha da alevlendirebilir” yorumu yaptı.

Bağdat 9 askerî bölgeye ayrılacak
IRAK’ın başkenti Bağdat’ın yüzde 65’i silahlı milislerin kontrolünde. Batıda Mukteda Sadr’ın 10 bin kişilik Mehdi Ordusu, doğuda ise Sünni direnişçiler var. ABD planına göre Bağdat’a 50 bin ABD ve Irak askeri konuşlanacak; Bağdat 9 bölgeye ayrılacak. Direnişçilere baskınlar düzenlenecek.

Demokratlar asker planına karşı çıktı
ABD Temsilciler Meclisi’nin ilk kadın başkanı olan Demokrat milletvekili Nancy Pelosi, Başkan Bush’un Irak’a ek asker göndermeyi önermesi durumunda, ABD Kongresi’nden gidecek fonları kesme tehdidinde bulundu. Pelosi, “Ek birlik için bütçe isterse bu Meclis’ten geçmeyecek” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious