Peşmergeler bize karşı tavır aldı!

Peşmergeler bize karşı tavır aldı!.9371
  • Giriş : 26.11.2007 / 16:44:00
  • Güncelleme : 26.11.2007 / 18:22:30

DEP eski milletvekili Aydar ve Karasu, "Peşmergeler bize karşı tavır aldı" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye'nin kararlı tutumu üzerine Kuzey Irak'taki Kürt yönetiminin aldığı önlemler etkisini gösterirken, terör örgütünün elebaşlarından kapatılan DEP’in eski milletvekili Zübeyir Aydar ve Mustafa Karasu, peşmergelerin kendilerine karşı tavır aldığını, bir anlamda Kandil Dağı’nı ‘kuşattığını' söyledi.

Terör örgütünün sözcüsü konumundaki Roj TV'de son gelişmelerin ele alındığı programa stüdyo konuğu olan Türkiye'nin, silahlı örgüt üyesi olduğu gerekçesiyle 2004’ten bu yana aradığı PKK'nın diğer isimlerinden Kongra- Gel'in Başkanı Zübeyir Aydar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyareti ardından Kuzey Irak’taki Kürt grupların tutumunda değişiklik olduğunu söyledi.

Aydar, Kuzey Irak'taki Kürt yönetimin daha önce Türkiye'nin bölgeye yapacağı olası operasyona karşı tutum takındığını hatırlattı. Aydar, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ile Irak Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesut Barzani'nin ‘Sınırlı operasyona' onay verebileceklerini söylemeye başladığını, Kandil Dağı’ndaki terörist gruplara giden yolların kesilerek bir anlamda bu bölgenin ‘kuşatma' altına alındığını, Irak'ta yasal parti olan ve iki seçime giren Demokratik Çözüm Partisi bürolarının Kuzey Irak'ta gerekçe gösterilmeden kapatıldığını anlattı. Zübeyir Aydar, ABD veya peşmergelerin terör örgütünün önde gelen isimleri Cemil Bayık ile Murat Karayılan’ı yakalayarak Türkiye’ye teslim edemeyeceğini, bunların çok iyi korunduklarını, ‘güvenli' bölgede olduğunu iddia etti.

Kandil Dağı: PKK'nın ana kampı... İran-Irak sınırındadır. Yüksekliği 3.611 metredir. Dorukları kar ve buzullarla, etekleri seyrek meşe ağaçları, çayır otlarıyla kaplıdır.

Daha önceki programlardan farklı olarak stüdyoya telefonla bağlanma yerine banda kaydedilen görüntüleri yayınlanan terör örgütünün ele başlarından Mustafa Karasu da, ABD’nin terör örgütünü Türkiye ile birlikte ortak düşman olarak nitelendirmesinin ardından Kuzey Irak’taki Kürt yöneticilerinin tavrında belirgin değişiklikler görüldüğünü anlattı.

Karasu, Kürt liderler Barzani ve Talabani’nin Türkiye'nin baskısına boyun eğdiğini, önümüzdeki dönemde, Türkiye’nin olası operasyonuna peşmergelerin de bizzat destek verebileceğini ileri sürdü. Karasu, Talabani'nin PKK'ya silahları bırakma çağrısı yaptığını, bugünkü koşullarda bunu kabul etmelerinin söz konusu olamayacağını savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious